Kupiłem zasilacz liniowy firmy Tomanek i zastosowałem go do routera. Poprawiło mi to zarówno dźwięk w moim systemie audio jak i obraz w moim Sony OLED.

 

Zasilacz liniowy Tomanek. Wstęp

Jakiś czas temu opublikowałem na blogu opinie mojego znajomego, który miał u siebie dwa zasilacze liniowe firmy Tomanek (modele ULPS mini i ULPS), ale osobiście nie miałem doświadczenia z tego typu urządzeniami. Nie były mi do niczego potrzebne, więc nie miałem, jak ich sprawdzić.

Postanowiłem jednak "upgrejdować" mój router i zaopatrzyć go właśnie w taki zasilacz. Czemu? Zauważam duży wpływ jakości zasilania na odbiór audio-video a jako, że router jest pierwszym sprzętem przekazującym sygnał to w moim przekonaniu zasługuje na to, by o niego zadbać i dać mu dobre zasilanie - nie tylko kabel ale także zasilacz.
Mój router jest oryginalnie zaopatrzony w zwykły zasilacz impulsowy. Wpina się do niego kabel zakończony ósemką. Daje to już pewne możliwości modyfikacji i przyznam, że podłączałem do niego kable Neotecha i Furutecha. Było wyraźnie czuć poprawę jakości obrazu i dźwięku. Zachęcony tymi zmianami postanowiłem iść o krok dalej i kupić zasilacz liniowy (bo teoretycznie jest lepszy niż ten zwykły, co może jeszcze bardziej poprawić sygnał).

Przyznam, że lekko bałem się tej zmiany zasilacza, bo gdzieś z tyłu głowy miałem myśli, że może "coś nie będzie pasować" lub że "może coś źle działać". Ale kupiłem zasilacz firmy Tomanek i wszystko jest okej! Jeśli chodzi o efekty audio-video to jest wyraźna poprawa. Opiszę to poniżej, ale najpierw dwa słowa o zasilaczu i firmie.

 Zasilacz liniowy Tomanek

 

Zasilacz liniowy od firmy Tomanek

Firmy Tomanek nie trzeba raczej nikomu przedstawiać, bo działa na rynku od wielu lat i jest dobrze znana, ale chciałbym podkreślić tu niesamowicie dobry kontakt i profesjonalne podejście. Napisałem do firmy maila z zapytaniem "czy mogą zrobić mi zasilacz do routera" i szybko otrzymałem odpowiedź z prośbą o podanie parametrów urządzenia oraz informacją, co mogą mi zaproponować. Spodobało mi się to, że nie wciskano mi najdroższego rozwiązania a wręcz polecano tańszą opcję (zasilacz ULPS mini) z lekką modyfikacją. Ja jednak chciałem wersję MAX z dodatkową zmianą gniazdka IEC na Furutecha. Zamówiłem więc taki zasilacz i po kilku dniach dotarł do mnie. Był zapakowany w dwa kartony (jeden oryginalny do sprzętu a drugi dodatkowy do ochrony). Pełny szacunek! Bardzo lubię takie podejście i solidne zabezpieczenie paczki na czas transportu!

Czym różni się zasilacz liniowy od zwykłego zasilacza impulsowego? Zasilacz liniowy to solidna konstrukcja, oparta na transformatorze toroidalnym, jaki znajduje się między innymi we wzmacniaczach audio. Ma znaczenie lepsze elementy konstrukcyjne, co przekłada się na jakość obrazu i dźwięku.

 

Zasilacz liniowy Tomanek ULPS MAX High Power. Obraz i dźwięk

Zasilacz zaopatrzyłem w dobrej jakości kabel zasilający, Furutech TCS21 z wtykami Furutecha 28/38 (G). W takim połączeniu będę omawiał swoje wrażenia. Próbowałem wpinać do zasilacza inne kable i powiem, że efekt nie był aż tak dobry. Pamiętajcie zatem, że każdy element toru audio-video jest ważny i jeśli mamy tak dobry zasilacz jak Tomanek ULPS MAX High Power to trzeba dać mu odpowiedniego "partnera". Według mnie konfiguracja z Furutechem TCS21 jest bardzo dobra.

Obraz - pojawiła się zdecydowanie lepsza przestrzeń i większa głębia. Postacie są jakby oderwane z tła i wyglądają bardziej realistycznie. Do tego jest niesamowita wyrazistość i krystaliczna czystość. Kolory też się poprawiły i jest lepsze nasycenie czerni. Wyraźnie lepiej prezentuje się ruch. Jest bardziej płynny i naturalny. Zniknęła nerwowość obrazu przy szybkich scenach. Wcześniej miałem wrażenie, że robi się lekki chaos i czułem, że oczy mi się męczyły. Musiałem nawet odsuwać się od tv, by ogarnąć sceny akcji. Teraz oglądam je z dużą łatwością i nie mrużę oczu. I siedzę blisko! Co więcej? Wszystko jest żywsze i bardziej namacalne. Każdy, kto do mnie przychodzi to zwraca uwagę na "ładny obraz". Już wcześniej było bardzo ładnie ale teraz jest lepiej! 

Dla ciekawości wpiąłem do routera zwykły zasilacz ze zwykłym kablem i oceniłem obraz.. No szok.. Czerń zrobiła się bledsza, kolory słabsze a obraz wydawał się nieco płaski i matowy.. Nie mówię, że było źle, bo i tak było ładnie - w końcu to OLED - ale w bezpośrednim porównaniu widać było wyraźną przewagę przy zasilaczu Tomanka. Z kolei, gdy do zasilacza Tomanka podpiąłem kabel Belden na wtykach Furutecha 11 (G) zamiast Furutecha TCS21 to zabrakło mi głębi i przestrzeni obrazu.

Sprawdziłem też, co wyjdzie, jak podepnę pod zwykły zasilacz kabel Furutech TCS21. W sumie wyszło nieźle! Też pojawiła się przestrzeń i głębia ale w mniejszym stopniu. Podobnie ruch nie był aż tak płynny, choć zdecydowanie było lepiej niż ze zwykłym kabelkiem.

Dźwięk - początkowo po zmianie zasilacza miałem .. za dużo basu. Podłączyłem wtedy kabel Furutecha TCS31, czyli ten grubszy o przekroju przewodników 4,00mm2 (średnicy 2,5mm). Zaczęło mi buczeć i nie mogłem opanować basu. Do tego zasilacz bardzo się nagrzewał. Wydawało mi sie, że im grubszy kabel to tym lepiej ale okazało sie, że nie w tym przypadku. Cieńszy TCS (czyli model 21) sprawdził się tu duuużo lepiej. Bas zrobił się idealny! Mocny, dociążony, sprężysty i świetnie kontrolowany. Co ciekawe, ogólnie TCS21 pozwala na uzyskanie standardowej siły basu i przy zasilaczu impulsowym było to czuć. Odczuwałem nawet niewielkie braki niskich tonów. Z kolei zasilacz Tomanka wyraźnie podkręca ten zakres i nie trzeba używać grubych kabli. Bardzo mi się to podoba. Jest w tym uderzeniu swoista potęga. A jeśli chodzi o nagrzewanie się urządzenia to teraz jest ok. Sprzęt jest ciepły (bo musi - to zasilacz liniowy) ale nie przegrzewa się.

Idziemy dalej z opisem dźwięku. Muzyka jest jakby "lżej odbieralna". Przyjemniejsza. Lepiej ułożona. Wszystko ma swoje miejsce, nic nie nachodzi na siebie a same dźwięki są bardziej miłe dla ucha. Poprawa nastąpiła także w szerokości sceny. Na zasilaniu impulsowym w połączeniu z kablem Furutech TCS21 było mi jakoś chudo. Tu z zasilaczem Tomanka jest pełnia grania. Scena jest szeroka, wielka i gęsta.

Wokale też są bardzo ładne. Są przyjemne, otwarte i gładkie. Nic nie syczy i nie męczy. Głosy artystów są ładnie wyodrębnione i nie zlewają się z resztą muzyki. Są zlokalizowane nieco bliżej mikrofonu niż standardowo, ale to już jest cecha kabla TCS!

Jeśli chodzi o barwę dźwięku to wyszła ona w miarę neutralna z tendencją do lekkiego rozjaśnienia. Owo rozjaśnienie wynika z zastosowania kabli Furutecha z rodziny TCS, ponieważ to one mają taki charakter. Wysokich częstotliwości jest sporo, ale nie rażą. Są dość przyjemne (choć wolałbym, aby były bardziej stonowane).

Inne rzeczy, takie jak na przykład dynamika, też są na bardzo dobrym poziomie. Naprawdę nie mam się do czego doczepić. A uwierzcie mi, że lubię wynajdować słabe punkty. Tu jednak cieszę się tym, co słyszę i jestem zadowolony z tego zakupu.

 

Nieudane konfiguracje z kablem zasilającym i ich wpływ na dźwięk i obraz

Potwierdza się to, co zawsze powtarzam - kabel zasilający ma ogromny wpływ na jakość dźwięku i obrazu. W zależności od tego, jaki kabel zastosowałem do zasilacza, przesądzało to o tym, czy efekt będzie mi się podobał czy nie! Kable mało rozdzielcze powodowały ząbkowanie ruchu na telewizorze, słabą szczegółowość obrazu, wyblaknięcie czerni i utratę głębi. Dźwięk też był gorszy, bo nie było dynamiki, brakowało szczegółów, nie było dobrej separacji (wszystko było zlane) a do tego czasami odczuwałem falowanie głośności dźwięku (jakby sygnał nie wyrabiał). Jednym słowem - tracił się cały potencjał zasilacza! Dlatego polecam tu dobre kable mogące przesłać duże ilości danych. Najlepiej sprawdziły mi się Furutech TCS21 oraz Neotech Soct 14 (ten drugi to kabel montażowy, z którego zrobiłem sobie kabel zasilający). Słabe okazały się Belden 19364 oraz Furutech 3TS20.   

 

Podsumowanie. Zasilacz liniowy Tomanek ULPS MAX High Power

Jeśli ktoś na poważnie myśli o streamingu i zależy mu na wysokiej jakości dźwięku i obrazu to zasilacz liniowy firmy Tomanek podłączony do routera powinien stać się ważnym elementem zestawu. Z reguły nie traktujemy routera jako czegoś istotnego, ale zapewniam, że ma on ogromne znaczenie a jego zasilanie okazuje się być podstawą.

Zasilacz liniowy Tomanek ULPS MAX High Power wniósł u mnie znaczną poprawę sygnału, zarówno audio jak i video. Trzeba zaopatrzyć go w dobry kabel zasilający i można cieszyć się efektami. Najlepiej jeszcze podłączyć odtwarzacz sieciowy i tv za pomocą dobrych kabli ethernet a nie przez wifi, ponieważ przesył bezprzewodowy powoduje pewne straty jakości.

Największą poprawę po wprowadzeniu zasilacza liniowego odczuwam w prezentacji przestrzeni i pojawieniu się wyraźniejszej głębi. Dotyczy to zarówno obrazu jak i dźwięku. Tu i tu jest większa swoboda i realizm. Wszystko jest lepiej rozmieszczone, ruch jest płynniejszy a muzyka wydaje się bardziej naturalna. Pozwala to na lepszy odbiór wrażeń. Przyjemniejszy. I zdecydowanie bardziej komfortowy. Zwłaszcza, jeśli jest się osobą wrażliwą, dla której Jakość ma znaczenie. Dla mnie ma! I tak jak pisałem na początku, uważam, że zakup zasilacza Tomanek ULPS MAX High Power to strzał roku! Każdemu polecam! Tym bardziej, że nie kosztuje on dużo (można wybrać nawet tańsze modele).

 

Mój zestaw audio

  • Kolumny: Audio Physic Classic 8, Heco Aurora 300 (zworki  z kabla Neotech Soct 14)
  • Wzmacniacz: Marantz PM 8006
  • Kable głośnikowe: Qed XT 40, wtyki: Furutech FP-200B G
  • Streamer: Eversolo DMP-A6
  • Telewizor SONY XR55A80JAEP 55" OLED 4K 100Hz
  • Kabel połączeniowy streamer-wzmacniacz: Tellurium Q Black II RCA
  • Kabel połączeniowy tv-streamer (streamer Eversolo jako DAC): Qed Performance Optical
  • Kable ethernet: Supra CAT8 (3 sztuki: do komputera, do streamera i do telewizora)
  • Listwa zasilająca: DIY zbudowana z elementów Furutecha: Gniazdo IEC Furutech FI-09 (G), Gniazda Schuko Furutech FI-E30 (G), okablowanie Neotech Soct 14
  • Kabel zasilający wzmacniacz: Furutech FP-TCS31, wtyki: Furutech FI-E38 (G), Furutech FI-28 (G) (wpięty bezpośrednio do gniazdka)
  • Kabel zasilający listwę: Furutech FP-TCS31, wtyki: Furutech FI-E38 (G), Furutech FI-28 (G)
  • Kabel zasilający streamer: Monosaudio P903, wtyki: Furutech FI-E38 (G), Furutech FI-28 (G)
  • Zasilanie routera: Zasilacz Tomanek ULPS MAX HIGH POWER
  • Kabel zasilający router: Furutech FP-TCS21, wtyki: Furutech FI-E38 (G), Furutech FI-28
  • Gniazda w ścianie Furutech FP-SWS G (na całej linii, 8 sztuk)

 

UTWORZONO: 2 sierpnia 2023

Pylon Diamond

Pylon Audio Diamond 25 biały mat

Pylon Audio model Diamond 25. Moja relacja po półrocznym użytkowaniu  Przeczytaj

 

Kable Coaxial

Kable Audiomica Vandini oraz Alunite

Test dwóch kabli cyfrowych firmy Audiomica. Jeden z nich został w moim systemie!  Zobacz

 

Eversolo DMP-A6

Streamer DMP-A6

Test długo dystansowy. Kupiłem dla siebie i mogę rzetelnie go ocenić. > Link