Kupiłem zasilacz liniowy firmy Tomanek i zastosowałem go do routera. Poprawiło mi to zarówno dźwięk w moim systemie audio jak i obraz w moim Sony OLED. Choć nie do końca wszystko było okej.

 

Zasilacz liniowy Tomanek. Wstęp

 Jakiś czas temu opublikowałem na blogu opinie mojego znajomego, który miał u siebie dwa zasilacze liniowe firmy Tomanek (modele ULPS mini i ULPS), ale osobiście nie miałem doświadczenia z tego typu urządzeniami. Nie były mi do niczego potrzebne, więc nie miałem, jak ich sprawdzić.

Postanowiłem jednak "upgrejdować" mój router i zaopatrzyć go właśnie w taki zasilacz. Czemu? Zauważam duży wpływ jakości zasilania na odbiór audio-video a jako, że router jest pierwszym sprzętem przekazującym sygnał to w moim przekonaniu zasługuje na to, by o niego zadbać i dać mu dobre zasilanie - nie tylko kabel ale także zasilacz.

Mój router jest oryginalnie zaopatrzony w zwykły zasilacz impulsowy. Wpina się do niego kabel zakończony ósemką. Taka konstrukcja daje już pewne możliwości modyfikacji, bo można podłączyć różne kable. Podłączałem między innymi Neotecha i Furutecha. Było wyraźnie czuć poprawę jakości obrazu i dźwięku. Zachęcony tymi zmianami postanowiłem iść o krok dalej i kupić zasilacz liniowy (bo teoretycznie jest on lepszy niż zasilacz impulsowy, co może jeszcze bardziej poprawić sygnał).

 

Zasilacz impulsowy

(Mój stary zasilacz impulsowy do routera z wymienionym kablem)

 

Przyznam, że lekko bałem się tej zmiany zasilacza, bo gdzieś z tyłu głowy miałem myśli, że może "coś nie będzie pasować" lub że "może coś źle działać". Ale kupiłem zasilacz firmy Tomanek, działa i wszystko jest okej! Jeśli chodzi o efekty audio-video to jest wyraźna poprawa. Opiszę to poniżej, ale najpierw dwa słowa o zasilaczu i firmie.

 Zasilacz liniowy Tomanek

(Zasilacz liniowy od Tomanka)

 

Zasilacz liniowy od firmy Tomanek

Firmy Tomanek nie trzeba raczej nikomu przedstawiać, bo działa na rynku od wielu lat i jest dobrze znana, ale Firmy Tomanek nie trzeba raczej nikomu przedstawiać, bo działa na rynku od wielu lat i jest dobrze znana, ale chciałbym podkreślić tu niesamowicie dobry kontakt i profesjonalne podejście. Napisałem do firmy maila z zapytaniem "czy mogą zrobić mi zasilacz do routera" i szybko otrzymałem odpowiedź z prośbą o podanie parametrów urządzenia oraz informacją, co mogą mi zaproponować. Spodobało mi się to, że nie wciskano mi najdroższego rozwiązania a wręcz polecano najtańszą opcję (zasilacz ULPS mini) z lekką modyfikacją. Ja jednak chciałem wersje MAX z dodatkową zmianą gniazdka IEC na Furutecha. Zamówiłem go i po kilku dniach wysłano mi zasilacz. Był zapakowany w dwa kartony (jeden oryginalny do sprzętu a drugi dodatkowy do ochrony). Pełny szacunek! Bardzo lubię takie podejście i solidne zabezpieczenie paczki na czas transportu!

Czym różni się zasilacz liniowy od zwykłego zasilacza impulsowego? Zasilacz liniowy to solidna konstrukcja, oparta na transformatorze toroidalnym, jaki znajduje się między innymi we wzmacniaczach audio. Ma znaczenie lepsze elementy konstrukcyjne, co przekłada się na jakość obrazu i dźwięku.

 

Zasilacz liniowy Tomanek ULPS MAX High Power. Obraz i dźwięk

Jako, że każdy element toru audio-video ma swój tak, tak samo kabel zasilający do zasilacza jest niezwykle ważny. Zwykły czarny kabelek nie da wielkiej poprawy ale już lepsze kable tak. Ja miałem kilka kabli, wśród których były między innymi Neotech Soct 14, Furutech TCS21, Furutech S022N, Furutech S032N, Belden 19364, Supra Lorad 1.5 i Supra Silver 2,5. Wtyki w większości były Furutecha modele 28 i 38 Gold ale ostatecznie skończyło się na Viablue (okazały się dawać szybszy przesył). Każdy z kabli oraz wtyków wnosił swój charakter ale wyciągnę z tego wspólne cechy samego zasilacza (zwłaszcza, że większość tych kabli testowałem na zwykłym zasilaczu i wiem, co się zmieniło). Podpowiem też, jaki jest według mnie najlepszy kabel do tego zasilacza.


Dźwięk - początkowo po zmianie zasilacza miałem .. za dużo basu. Podłączyłem wtedy kabel Furutecha TCS31, czyli ten grubszy o przekroju przewodników 4,00mm2 (średnicy 2,5mm). Zaczęło mi buczeć i nie mogłem opanować basu. Do tego zasilacz bardzo się nagrzewał. Wydawało mi sie, że im grubszy kabel to tym lepiej dla urządzenia ale okazało sie, że nie w tym przypadku. Cieńszy Furutech z rodziny TCS (czyli model 21) sprawdził się tu duuużo lepiej. Bas zrobił się idealny! Mocny, dociążony, sprężysty i świetnie kontrolowany. Co ciekawe, ogólnie TCS21 nie jest kablem wybitnie „basowym” ale zasilacz Tomanka wyraźnie podkręca ten zakres częstotliwości i nie trzeba używać tu grubych kabli. Bas ma swoją potęgę. Bardzo mi się to podoba. A jeśli chodzi o nagrzewanie się zasilacza to z Furutechem TCS21 było ok. Sprzęt był ciepły (bo musi - to zasilacz liniowy) ale nie przegrzewał się.

Idziemy dalej z opisem dźwięku. Muzyka była jakby "lżej odbieralna". Przyjemniejsza. Lepiej ułożona. Wszystko miało swoje miejsce, nic nie nachodziło na siebie a same dźwięki zrobiły się bardziej miłe dla ucha. Poprawa nastąpiła także w szerokości sceny. Na zasilaniu impulsowym w połączeniu z kablem Furutech TCS21 było mi jakoś chudo. Tu z zasilaczem Tomanka była pełnia grania. Scena była szeroka, wielka i gęsta.

Wokale też były bardzo ładne. Zrobiły się przyjemne, otwarte i gładkie. Nic nie syczało i nie męczyło, gdzie przy zasilaczu impulsowym odczuwałem niekiedy nasilenie sybilantów!!!! Głosy artystów były ładnie wyodrębnione i nie zlewały się z resztą muzyki.

Jeśli chodzi o barwę dźwięku to nie zauważyłem tu wpływu samego zasilacza. Raczej zależała ona od kabli zasilających, jakie zastosowałem. Z Furutechem TCS21 wyszła ona lekko rozjaśniona. Z Suprą Silver również.

Inne rzeczy, takie jak na przykład dynamika, też były na bardzo dobrym poziomie. Zwłaszcza srebrzony kabel dodał Powera.

Pod kątem dźwięku to naprawdę nie mam się do czego doczepić. A uwierzcie mi, że lubię wynajdować słabe punkty. Tu jednak cieszę się tym, co słyszę i jestem zadowolony z zakupu.

 

Obraz - pojawiła się zdecydowanie lepsza przestrzeń i większa głębia. Postacie były jakby oderwane z tła i wyglądały bardziej realistycznie. Do tego była niesamowita wyrazistość i krystaliczna czystość. Kolory też się poprawiły i było lepsze nasycenie czerni. Wszystko było żywsze i bardziej namacalne. Każdy, kto do mnie przychodził to zwracał uwagę, że mam niezwykle ładny obraz. Co prawda wcześniej też było bardzo ładnie ale przy zasilaczu od Tomanka było po prostu lepiej!

Jedyną wadą, jaką zauważyłem, były szybkie sceny akcji. Otóż o ile delikatny ruch zyskał jakby na płynności o tyle szybkie akcje zrobiły się bardzo chaotyczne!!! Próbowałem nieco odsuwać się od TV ale niewiele to dało. Oczy się bardzo męczyły i traciłem przyjemność oglądania. Na zwykłym zasilaczu impulsowym z dobrym kablem wszystko było ok. Wzrok mógł podążać za uciekającym autem czy pędzącą motorówką a nagłe przejścia od sceny do sceny były czytelne. Z zasilaczem Tomanka wyglądało to nieco jakby obraz ząbkował. Wszystko się trzęsło, latało, nie wiadomo było, co się dzieje i nie było punktu oparcia wzroku.. Efekt ten był nasilany przez kable i wtyki Furutecha a został zminimalizowany przez kabel srebrzony Supra Silver z wtykami Viablue. Teraz jest dobrze. I ten kabel ostatecznie rekomenduję do zasilacza. Furutech jest bardzo dobry ale do audio. 

 

Podsumowanie. Zasilacz liniowy Tomanek ULPS MAX High Power

Czy mogę polecić zasilacz Tomanka ULPS MAX? Do muzyki jak najbardziej. Tu są same plusy: lepsza przestrzeń, lepsza scena muzyczna, mocniejszy bas, przyjemniejsze wokale, brak sybilantów itd.( z zasilaczem impulsowym syczenie mocno dawało o sobie znać!!!)

Jeśli jednak chodzi o obraz to tutaj trzeba odpowiednio dobrać kabel zasilający. Lubiane przeze mnie Furutechy nie sprawdziły się tu dobrze. Neotech średnio. Najlepszy okazał się kabel srebrzony firmy Supra z wtykami Viablue (przy wtykach Furutecha efekt ząbkowania był nadal widoczny!!!). Jak już opanujemy kwestię płynności ruchu to reszta jest czystą przyjemnością. Bo praktycznie wszystko w obrazie uległo zdecydowanej poprawie: były lepsze kolory, lepsza przestrzeń, większy realizm, niesamowita czystość i piękne nasycenie. No cudo. Filmy przyrodnicze oglądało się tak, jakbym patrzył przez szybę w piękny słoneczny dzień!

Jeśli ktoś na poważnie myśli o streamingu (zarówno audio jak i video) i zależy mu na wysokiej jakości dźwięku i obrazu to zasilanie routera jest niezwykle ważną sprawą! Bardzo przekłada się to ostateczny efekt!  

 

Mój zestaw audio

 • Kolumny: Audio Physic Classic 8, Heco Aurora 300 (zworki  z kabla Neotech Soct 14)
 • Wzmacniacz: Marantz PM 8006
 • Kable głośnikowe: Qed XT 40, wtyki: Furutech FP-200B G
 • Streamer: Eversolo DMP-A6
 • Telewizor SONY XR55A80JAEP 55" OLED 4K 100Hz
 • Kabel połączeniowy streamer-wzmacniacz: Tellurium Q Black II RCA
 • Kabel połączeniowy tv-streamer (streamer Eversolo jako DAC): Qed Performance Optical
 • Kable ethernet: Supra CAT8 (3 sztuki: do komputera, do streamera i do telewizora)
 • Listwa zasilająca: DIY zbudowana z elementów Furutecha: Gniazdo IEC Furutech FI-09 (G), Gniazda Schuko Furutech FI-E30 (G), okablowanie Neotech Soct 14
 • Kabel zasilający wzmacniacz: Furutech FP-TCS31, wtyki: Furutech FI-E38 (G), Furutech FI-28 (G) (wpięty bezpośrednio do gniazdka)
 • Kabel zasilający listwę: Furutech FP-TCS31, wtyki: Furutech FI-E38 (G), Furutech FI-28 (G)
 • Kabel zasilający streamer: Monosaudio P903, wtyki: Furutech FI-E38 (G), Furutech FI-28 (G)
 • Zasilanie routera: Zasilacz Tomanek ULPS MAX HIGH POWER
 • Kabel zasilający router: Supra Silver Lorad 2.5, wtyki Viablue
 • Gniazda w ścianie Furutech FP-SWS G (na całej linii, 8 sztuk)

 

UTWORZONO: 2 sierpnia 2023

Pylon Diamond

Pylon Audio Diamond 25 biały mat

Pylon Audio model Diamond 25. Moja relacja po półrocznym użytkowaniu  Przeczytaj

 

Kable Coaxial

Kable Audiomica Vandini oraz Alunite

Test dwóch kabli cyfrowych firmy Audiomica. Jeden z nich został w moim systemie!  Zobacz

 

Eversolo DMP-A6

Streamer DMP-A6

Test długo dystansowy. Kupiłem dla siebie i mogę rzetelnie go ocenić. > Link