Baner blogu audio z gramofonem

Test, recenzja amatorska kabla zasilającego Viablue X-25

Wyczytałem w Internecie, że kabel zasilający Viablue charakteryzuje sie ciepłym i ciemnym brzmieniem. Miałem kiedyś u siebie wyższy model, X-60, i zapamiętałem go nieco inaczej. Pamiętam, że był raczej barwowo neutralny. Byłem ciekawy, jak sprawdzi sie ta 25-tka. Kupiłem więc 2 metry kabla Viablue X-25 ze szpuli, założyłem wtyki Viborga pozłacane i zabrałem sie do testu.


Viablue X-25. Dźwięk

Czy grało to ciepło i ciemno? Hmm, być może inaczej rozumiemy te słowa ale według mnie dźwięk był rozjaśniony i odchudzony. Bas był delikatny. Z reguły "ciepło" oznacza podkręcenie przekazu - w tym niskich częstotliwości - skutkiem czego otrzymuje się tzw. basowe brzmienie. Z kolei "ciemność" jest wtedy, gdy dźwięk jest taki, jakbyśmy na korektorze skręcili Treble w lewo. Zatem "ciepło i ciemno" powinno oznaczać, że coś gra basowo i stonowanie. No a Viablue X-25 gra zupełnie inaczej.. Może na samym początku dźwięk był niego przytępiony i mogło to dawać złudzenie przyciemnienia ale wynikało to z faktu, że kabel był świeży i niewygrzany. Trzeba było pograć trochę i brzmienie wyraźnie sie otworzyło. Ja dałem kablowi około miesiąca. Uzyskałem dźwięk rozjaśniony, lekki, z delikatnym basem. Czyli zupełnie inny niż piszą w internecie..

I tak grało to fajnie!! Powyższe określenie "jasno i chudo" można odczytać nieco negatywnie ale w rzeczywistości brzmienie było bardzo przyjemne. Dźwięk uzyskany dzięki Viablue był łagodny, gładki, pozbawiony ostrości. Było w nim sporo detalu i subtelności. Była całkiem dobra separacja i stereo. Wokal był wciągający, intymny, jakby lekko przybliżony do mikrofonu. Nie wyczułem w nim nerwowości ani nasilenia syczących sybilantów. Dobrze sie tego słuchało.

Fakt, brzmienie było lekko wyszczuplone, ale wpisywało sie to w ten delikatny charakter kabla. Bas był kulturalny, nie za duży, ale miał w sobie swobodę. Nie był jakiś uwięziony, sztywny. Był rześki, sprężysty, szybki, wyraźnie zarysowany i dobrze kontrolowany. Miło pulsował.

Brzmienie z Viablue w systemie zyskało wiele smaczków. I tu wspomniane rozjaśnienie pozwalało na usłyszenie tego. Czasami wychwytuje sie przez to wiele niedoskonałości i dźwięk staje sie męczący. Tu tego nie było. Dźwięk był kojący, gładki, miły i przyjemny. Być może to zaleta srebra, jakim są pokryte przewodniki. Nie wiem, ale było wyjątkowo łagodnie. Bardzo mi sie podobało. Wiele piosenek o gorszej realizacji mogło zostać fajnie zaprezentowanych. A piosenki o dobrej jakości brzmiały fenomenalnie - bardzo rozdzielczo, subtelnie i przyjemnie.

Czy Viablue X-25 jest to kabel uniwersalny i pasuje do wszystkiego? Raczej nie. Widziałbym go w zasilaniu któregoś ze źródeł w systemie o ciemnym brzmieniu, gdzie jest nieco za duszno i gdy potrzebujemy rześkości i rozjaśnienia. Ewentualnie można go wpiąć do wzmacniacza, gdy chcemy wnieść trochę lekkości i swobody.  

 viablue x25

* * *

 

Mail

Jeśli masz pytania to napisz!

Jesli masz pytania odnośnie sprzętu, kabli lub innych rzeczy dotyczących audio, to śmiało pisz. Chętnie pomogę i podzielę się doświadczeniami (o ile będę wiedział coś na temat, o który pytasz). 

Mój mail to: badabumblog@gmail.com

Dwa budżetowe wzmacniacze

Yamaha 701 i Pioneer A40

Różnica w dźwięku pomiędzy Pioneerem A40 a Yamahą AS701  Przeczytaj

Polski wzmacniacz tranzystorowy

Wzmacniacz Fezz audio torus 5060 tył

Test wzmacniacza Fezz audio Torus 5060 po miesiącu użytkowania. Zobacz

Kolumny w stylu vintage od JBL

JBL Classic L82

Relacja z odsłuchów JBL Classic L82 w salonie Audiotop spod Poznania >>> link

Powrót do góry