Listwa zasilająca firmy Taga model PF-1000 wersja 2. Recenzja amatorska

Mam listwę firmy Taga model PF-1000 wersja 2 od grudnia 2019 roku. Jestem z niej bardzo zadowolony. Wygląda solidnie, dobrze sprawdza sie pod kątem technicznym i nie kosztowała majątku. Listwa Taga Harmony PF-1000 jest przeznaczona do podłączenia sprzętów audio-video. Ja jednak przypisałem jej inne zadanie, z którego wywiązuje sie znakomicie. Dla ciekawości sprawdziłem ją także, jak radzi sobie zasilając sprzęt muzyczny i moją plazmę Panasonica. Ale zacznijmy od początku.

 

Taga listwa PF-1000

 

Zabezpieczenie sprzętów w pracy

Mamy w pracy kilka kosztownych urządzeń technicznych. Chciałem je jakoś zabezpieczyć, zwłaszcza, że wynajmuję lokale w starej byłej spółdzielni, gdzie instalacja elektryczna jest w opłakanym stanie. Napięcie w ciągu dnia spada prawie do 200 Volt, często wywala korki. Jak się włączy jakieś urządzenia to są ewidentne przebicia na inne urządzenia. Przykładowo jak włączam światło to w telewizorze mam mrugniecie obrazu. Gdy załączy się lodówka to robi się to samo. I trzeba było coś wymyślić, aby urządzenia do pracy działały sprawnie. Mam więc wstawiony UPS On-line, który wyrównuje napięcie prądu i utrzymuje pracę urządzeń w momentach braku zasilania. Nie pomagało to jednak zniwelować wspomnianych "przebić" na inne urządzenia. Poczytałem więc o tym więcej w internecie i postanowiłem wstawić listwę filtrującą. I tak kupiłem recenzowaną Tagę PF-1000 v2. Ma ona bowiem filtry "czyszczące prąd" i według opisów producenta ma ona usuwać wszelkie śmieci z sieci elektrycznej, niwelować szumy i zakłócenia. Efekt? Listwa sprawuje sie doskonale!!!! Nie ma żadnego przebicia na urządzenia podłączone do niej! Należą sie wyrazy uznania dla firmy za porządną robotę. Telewizor nie mruga już kiedy włączam światło czy załączy się lodówka. Jest stabilnie i wszystko gra jak należy.

Do tej pory nie myślałem o czymś takim, jak oczyszczanie prądu ale przyznaję, że ma to naprawdę duże znaczenie!

Na forach internetowych czy grupach facebookowych często spotyka sie opinie pseudo specjalistów wymądrzających sie, że takie rzeczy jak filtry prądu to "pic na wodę" i nie ma co marnować na to pieniędzy. Szkoda, że ktoś, kto ma ubogie doświadczenie, daje takie rady, ale taki mamy świat. Trzeba odfiltrowywać te bzdury podobnie jak Taga PF-1000 filtruje prąd :)

 

Taga PF-1000. Wpływ na dźwięk 

Tu przyznam, że początkowo, gdy miałem budżetowy sprzęt, nie zauważyłem większej różnicy w dźwięku ale teraz mam zestaw z nieco wyższej półki i jest inaczej. Zdecydowanie brzmienie muzyki "przez listwę" różni sie od muzyki "prosto z gniazdka". Listwa ma jednak gniazdka z filtrem i bez filtra, bezpośrednie, omijające filtrację (tzw. direct) - tu i tu dźwięk jest nieco inny! Opiszę obie sytuacje:

Wpięcie źródła do gniazd filtrowanych wnosi więcej rześkości i powietrza w stosunku do podłączenia do gniazdka ściennego Furutech (G). Dźwięk staje się swobodniejszy. Na samym Furutechu odczuwałem lekką duszność na basie i sztywność brzmienia. Z Tagą słuchało się lżej. Zrobiła się do tego lepsza separacja. Fajnie było słychać osobno gitarę, perkusje i wokal. Nic na siebie nie nachodziło, przez co muzyki odczuwało sie więcej. Zauważalnie scena się powiększyła zarówno "od góry do dołu" jak i na szerokość. Wzrosła też jakby dynamika. Bas stał się mocniejszy i lepiej kontrolowany. Samo gniazdo Furutech jakoś lekko przytrzymuje ten bas.. Wokal też stał sie przyjemniejszy. Nie był taki zaznaczony i przesadnie faworyzowany. Barwa dźwięku była raczej neutralna. Nie męczyła mnie.

Z kolei, gdy wpiąłem streamer do gniazd listwy oznaczonych jako Direct to wyraźnie dźwięk stał sie bardziej otwarty, jeszcze bardziej rześki ale i ...jaśniejszy. Dla mnie "niestety" bo wole stonowane granie. Góry zrobiło się więcej oraz powiększył sie delikatnie wokal. Bas też jakoś schodził niżej ale nie był tak fajnie kontrolowany. Zdecydowanie bardziej podobało mi sie na wejściach z filtracją.

Na koniec dla ciekawości wpiąłem streamer do zwykłego gniazdka w ścianie (takiego za 10zł). Zrobiło się płasko i jasno, ale bas był mocny i rzęski. Lepszy niż... w Furutechu, co mnie aż zaskoczyło. Nie było jednak tej głębi grania, co prowadzi mnie do następującego wniosku - że mając gniazdo Furutecha trzeba mieć grube kable zasilające, aby powiększyć bas. A jak jeszcze w tor wepniemy listwę Taga PF-1000 to nie będziemy mieć powodów do narzekań a wręcz zakochamy w muzyce na nowo.

 

Okablowanie

Warto tu jeszcze nadmienić, że w kwestii zmiany (poprawy) dźwięku duże znaczenie będzie miał wspomniany już kabel zasilający listwę! Przy zakupie listwy dołączany jest zwykły komputerowy czarny kabelek, którego przewodniki mają przekrój prawdopodobnie 0,75mm2. To malutko. Inaczej będzie to działać, kiedy podłączymy kabel wyższej jakości z grubszymi i lepszymi przewodnikami. Tym sposobem możemy uzyskać więcej basu i lepszą głębię przekazu. Ja testowałem u siebie na kilku kablach: Supra 1,5mm2, Supra 2,5mm2 oraz Solid Core Audio no 6.

 

Obraz tv Panasonica zasilanego z listwy Taga Harmony PF-1000 v2

Do tej pory mój telewizor plazmowy był podłączony do zwyklej listwy z marketu za 50zł. Z tego, co dobrze kojarzę to kupiłem ją w RTV i jest to firma Vivanco (jakoś tak). Ogólnie nie narzekam na obraz, bo bardzo mi sie podoba, ale po zmianie listwy przyznam, że lekko sie pozmieniało. Kolory zrobiły sie mniej rażące, są cieplejsze, bardziej naturalne. Podkreślę, że moja plazma ogólnie daje bardzo przyjemne kolory ale w trybie dynamicznym zawsze mnie nieco drażniły. A teraz jest super. Zwiększyła się do tego troszkę ostrość obrazu. Stał się on wyraźniejszy. Niby niewiele, ale oglądało sie przyjemniej.

 

Listwa Taga. Wygląd w środku

Bardzo lubię porządek i precyzję. I jestem zawsze ciekawski, jak coś wygląda w środku i jak jest zmontowane. I podpatrywałem, jak wygląda w środku recenzowana listwa. Przyznam, że bardzo mi sie podoba. Każdy kabelek elegancko poprowadzony i ułożony, wszystko idealnie połączone - pierwsza liga. Spójrzcie sami (zdjęcie skopiowane z Internetu):

 

Taga listwa PF-1000 środek

 

Wsparcie firmy

Cenię sobie doskonały kontakt z producentem. Preferuję z reguły kontakt drogą mailową i przyznam, że rzadko kiedy spotykam się z tak szybką odpowiedzią. Pytałem się firmy, czy mogę w ogóle podłączyć mój sprzęt gabinetowy do ich listwy i jak mam to zrobić w połączeniu z UPSem. Wszystko mi bardzo rzetelnie wyjaśnili i opisali. Zaoferowali także, że jeśli mój sprzęt jest prądożerny to wymienią mi jakiś element w listwie gratisowo, wstawiając inny niestandardowy mocniejszy, aby nie było ograniczenia przepływu prądu. Moje urządzenia potrzebują jednak niewiele energii, więc nie skorzystałem z tej uprzejmości ale pełen szacunek za takie podejście.

 

Podsumowanie recenzji o Taga PF-1000 v.2

Szukając dobrej jakościowo i przystępnej cenowo listwy do naszego zestawu audio (a także do tv), która posiada zarówno elementy filtrujące prąd jak i zabezpieczenie przeciwprzepięciowe, warto zwrócić uwagę na Tagę PF-1000 v.2. Dla mnie jest ona świetnym wyborem i jestem z niej bardzo zadowolony. Obecnie (rok 2022) posiadam trzy takie listwy i mają one moją pełną rekomendacje!

 

UTWORZONO: 3 sierpnia 2020

Pylon Diamond

Pylon Audio Diamond 25 biały mat

Pylon Audio model Diamond 25. Moja relacja po półrocznym użytkowaniu  Przeczytaj

 

Kable Coaxial

Kable Audiomica Vandini oraz Alunite

Test dwóch kabli cyfrowych firmy Audiomica. Jeden z nich został w moim systemie!  Zobacz

 

Eversolo DMP-A6

Streamer DMP-A6

Test długo dystansowy. Kupiłem dla siebie i mogę rzetelnie go ocenić. > Link