Baner blogu audio z gramofonem

Listwa zasilająca Taga PF-1000 wersja 2. Recenzja amatorska

Mam listwę firmy Taga model PF-1000 wersja 2 od grudnia 2019 roku. Jestem z niej bardzo zadowolony. Wygląda solidnie, dobrze sprawdza sie pod kątem technicznym i nie kosztowała majątku. Listwa Taga Harmony PF-1000 jest przeznaczona do podłączenia sprzętów audio-video. Ja jednak przypisałem jej inne zadanie, z którego wywiązuje sie znakomicie. Dla ciekawości sprawdziłem ją także, jak radzi sobie zasilając sprzęt muzyczny i moją plazmę Panasonica. Ale zacznijmy od początku.

 

Taga listwa PF-1000

Zabezpieczenie sprzętu gabinetowego

Prowadzę gabinet medycyny alternatywnej i mam u siebie kilka urządzeń do terapii. Są one dość kosztowne, bowiem ich wartość przekracza ponad.. 200 tys zł (więc są warte tyle, co moje mieszkanie..). W każdym razie problem polega na tym, że wynajmuję lokale w starej spółdzielni lekarskiej, gdzie instalacja elektryczna jest w straszym stanie. Napięcie w ciągu dnia, jak każdy coś u siebie włączy, spada prawie do 200 Volt, często wywala korki. Jak sie włączy jakieś urządzenia to są ewidentne przebicia na inne urządzenia. Przykładowo włączam światło i w tym momencie mrugnie obraz na telewizorze. Gdy załączy się lodówka to robi się to samo. A sprzęt gabinetowy jest drogi i trzeba było coś wymyślić, aby nic mu się nie stało i aby działał sprawnie. Mam więc wstawiony UPS On-line, który wyrównuje mi napięcie prądu i utrzymuje pracę urządzeń w momentach braku zasilania. Nie pomagało to jednak zniwelować wspomnianych "przebić" na inne urządzenia. Poczytałem więc o tym więcej w internecie i postanowiłem wstawić listwę filtrującą. I tak kupiłem recenzowaną Tagę PF-1000 v2. Ma ona bowiem filtry "czyszczące prąd" i według opisów producenta ma ona usuwać wszelkie śmieci z sieci elektrycznej, niwelować szumy i inne zakłócenia. Efekt? Jak myślicie? 

Z dumą napiszę, że listwa sprawuje sie doskonale!!!! Nie ma żadnego przebicia na urządzenia podłączone do niej! Należą sie wyrazy uznania dla firmy za porządną robotę. Telewizor nie mruga już kiedy włączam światło czy załączy sie lodówka. Jest stabilnie i wszystko gra jak należy. Sprzęty gabinetowe pracują poprawnie.

Do tej pory nie myślałem o czymś takim jak oczyszczanie prądu ale przyznaję, że ma to naprawdę duże znaczenie! 

 

Wpływ na dźwięk

Na forach internetowych czy grupach facebookowych często spotyka sie opinie pseudo specjalistów wymądrzających sie, że takie rzeczy jak filtry prądu to "pic na wodę" i nie ma co marnować na to pieniędzy. Szkoda, że ktoś, kto ma ubogie doświadczenie, daje takie rady, ale taki mamy świat. Trzeba odfiltrowywać te bzdury podobnie jak Taga PF-1000 filtruje prąd :)


Czy "oczyszczenie" prądu ma wpływ na dźwięk? I tu przyznam, że w warunkach, w jakich przeprowadzałem test, nie zauważyłem tego, co nie znaczy, że taka zmiana nie wystąpi. Listwę testowałem pod tym kątem u siebie w mieszkaniu, nie w gabinecie. Mieszkanie mam dość nowe, blok był wybudowany 5 lat temu, instalacja elektryczna jest bardzo dobra. Do tego mam wymienione gniazdka na Furutecha. Być może z tego powodu nie było wyraźnie zauważalnych różnic między dźwiękiem sprzętu podłączonego do zwykłego gniazdka a dźwięku sprzętu podłączonego do listwy Tagi. Ma to jednak także swoje zalety, bowiem świadczy to o tym, ze listwa nie degeneruje dźwięku!! Skoro w gniazdku mam "dobry" prąd to listwa nie blokuje mi nic i przesyła go dalej w idealnej formie. Miałem u siebie kilka różnych listew i jedna z nich, znacznie droższa, też była filtrem i ona zniekształcała mi sygnał tłamsząc bas i wypychając wokale do przodu przez co stawały sie one przesadnie podkreślone. Nie podobało mi sie to. Tu w Tadze jest wszystko poprawnie. Bas jest kapitalny (taki jak powinien być), wokale są czyste, separacja dźwięków jest zachowana, głębia przekazu jest na poprawnym poziomie. Jest super.


Nie ma może wielkiego podkręcenia dźwięku daje na przykład listwa Gigawatt PF-2 EVO, ale to juz nieco inna liga. Gigawatt kosztuje ponad 4.000 zł a Taga około 600zł. Nie można wiec oczekiwać, że Taga doda naszemu systemowi audio skrzydeł. Nie to jest jej zadaniem. To, do czego została stworzona, spełnia w 100% i otrzymuje za to ode mnie najwyższe oceny. Filtruje prąd czyszcząc go z brudu mającego wpływ na działanie urządzeń oraz nie zniekształca sygnału zasilania przekazując go dalej do sprzętu. Do tego ma zabezpieczenia przeciwprzepięciowe w postaci warystoru zamontowanego na wejściu listwy. Chroni on wszystkie gniazda znajdujące sie w listwie.


Warto w tym miejscu napisać, że listwa ma osiem wejść, z czego filtrowane są tylko cztery. Do gniazd niefiltrowanych, bezpośrednich, podpina się wzmacniacze i końcówki mocy, czy urządzenia potrzebujące dużej ilości prądu. Do gniazd z filtrem dajemy wszelkie źródła wrażliwe na przebicia z sieci, czyli streamery i odtwarzacze Cd. Takim wlasnie schematem, zalecanym przez Producenta, podłączałem u siebie.

 

Ludzie słyszą zmianę dźwięku dzięki listwie Taga PF-1000

Czemu więc niektórzy twierdzą, że słyszą poprawę dźwięku i lepszy bas skoro ja tego nie usłaszłem? Prawdopodobnie ich sieć elektryczna jest gorszej jakości niż moja i listwa zwyczajnie odsiewa jakieś zaburzenia dając tym samym lepsze zasilanie. I tu pełna zgoda! Wcale nie neguje ich opinii. Może tak być. Muszę jednak dla ciekawości zrobić test u siebie w gabinecie :) 

Warto tu jeszcze nadmienić, że w kwestii zmiany (poprawy) dźwięku duże znaczenie będzie miał kabel zasilający listwę! Oryginalnie jest dołączany zwykły komputerowy czarny kabelek, którego przewodniki mają przekrój prawdopodobnie 0,75mm2. Inaczej będzie to działać, kiedy podłączymy lepszej jakośc kabel z grubszymi i lepszymi przewodnikami. Tym sposobem możemy uzyskać więcej basu i lepszą głębię przekazu. Kiedy jednak wziąłem kabel mający przewodniki o przekroju 2,00 mm2, czyli takie, jakie są doprowadzone do gniazdka, to nie usłyszałem większej różnicy między dźwiękiem prezentowanym z listwy a z samego gniazdka. Dla mnie bardzo dobrze to świadczy o listwie, co podkreślam po raz kolejny :)

 

Obraz tv Panasonica zasilanego z listwy Taga Harmony PF-1000 v2

Do tej pory mój telewizor plazmowy był podłaczony do zwyklej listwy z marketu za 50zł. Z tego, co dobrze kojarzę to kupiłem ją w RTV i jest to firma Vivanco (jakoś tak). Ogólnie nie narzekam na obraz, bo bardzo mi sie podoba, ale po zmianie listwy przyznam, że lekko sie pozmieniało. Kolory zrobiły sie mniej rażące, są cieplejsze, bardziej naturalne.  Podkeśle, że moja plazma ohólnie daje bardzo przyjemne kolory ale w trybie dynamicznym zawsze mnie nieco drażniły. A teraz jest super. Zwiększyła się do tego troszkę ostrość obrazu. Był on wyrażniejszy. Niby niewiele, ale oglądało sie przyjemniej. 

 

Listwa Taga. Wygląd w środku

Bardzo lubię porządek i precyzję. I jestem zawsze ciekawski, jak coś wygląda w środku i jak jest zmontowane. I podpatrywałem , jak wygląda w środku recenzowana listwa. Przyznam, że bardzo mi sie podoba. Każdy kabelek elegancko poprowadzony i ułożony, wszystko idealnie połączone - pierwsza liga. Spójrzcie sami (zdjęcie skopiowane z internetu):

 

Wsparcie firmy

Bardzo podoba mi się doskonały kontakt z producentem. Preferuję z reguły drogę mailową i przyznam, że rzadko kiedy spotykam się z tak szybką odpowiedzią. Pytałem się firmy, czy mogę w ogóle podłączyć mój sprzęt gabinetowy do ich listwy i jak mam to zrobić w połączeniu z UPSem. Wszystko mi bardzo rzetelnie wyjaśnili i opisali. Zaoferowali także, że jeśli mój sprzęt jest prądożerny to wymienią mi jakiś element w listwie gratisowo, wstawiając inny niestandardowy mocniejszy, aby nie było ograniczenia przepływu prądu. Moje urządzenia potrzebują jednak niewiele energii, wiec nie skorzystałem z tej uprzejmości ale pełen szacunek za takie podejście.Podsumowanie recenzji o Taga PF-1000 v.2

Szukając dobrej jakościowo i przystępnej cenowo listwy do naszego zestawu audio (a także do tv), która posiada zarówno elementy filtrujące prąd jak i zabezpieczenie przeciwprzepięciowe, warto zwrócić uwagę na Tagę PF-1000 v.2. Dla mnie jest ona świetnym wyborem i jestem z niej bardzo zadowolony.

* * *

 

Mail

Jeśli masz pytania to napisz!

Jesli masz pytania dotyczące sprzętu, kabli lub innych rzeczy dotyczących audio, to śmiało pisz. Chętnie pomogę i podzielę się doświadczeniami (o ile będę wiedział coś na temat, o który pytasz). 

Mój mail to: badabumblog@gmail.com

Recenzja wzmacniacza

Musical Fidelity recenzja opinie test

Brytyjski wzmacniacz Musical Fidelity M2si jest ze mną od początku roku. Przeczytaj

Kolumny głośnikowe

Kef r500 reklama testów

Kolumny podłogowe firmy Kef z serii R500 idealnie wpasowały się w mój system. Poczytaj

Wyślij recenzje swojego sprzetu!

Zdjęcie sprzętu audio

Zapraszam Cię do współpracy - razem przekazujmy opinie o swoich sprzętach >>> link

Powrót do góry