Zrobiłem drugą listwę zasilającą na lepszych podzespołach i z nowym panelem. Podpowiem, co i gdzie kupiłem, bo może ktoś z Was też będzie chciał zbudować listwę.

 

Słowa wstępu i wyjaśnienia "po co mi nowa listwa?"

Jakiś rok temu zbudowałem sobie listwę zasilającą. Co jakiś czas dokonywałem w niej upgrade'u wymieniając gniazda oraz zmieniając okablowanie wewnętrzne. Z okablowaniem bawiłem się najwięcej. Wymieniałem je na coraz lepsze. Najpierw były tam zamontowane podstawowe Lappy i Belden 19364, potem pojawiały się Furutechy a ostatecznie skończyłem na Neotechu Soct 14. Marzyły mi się jednak grube druty ale niestety nie pozwalała mi na to konstrukcja mojej listwy. Miałem bowiem dwa osobne panele na gniazda - jeden na IEC a drugi na Schuko. Przy "miękkim" okablowaniu można było te panele odpowiednio ułożyć i swobodnie zamontować na obudowie. Przy "sztywnym" kablu było już gorzej.. Co prawda na siłę jakoś dałbym radę to zrobić ale nie chciałem ryzykować, że coś uszkodzę. Uzbierałem na nowy pojedynczy panel i zamówiłem sobie taki. Właściwie to wziąłem dwa, aby zrobić dwie listwy :)

 Panel do listwy z modushop

 

Gdzie kupiłem panel i obudowę? 

Panel zamówiłem w firmie modushop.pl. Jest to sklep zajmujący się różnego rodzaju elementami metalowymi/aluminiowymi służącymi do budowy różnych obudów (sprzętów, zasilaczy itd). Na indywidualne życzenie mogą dokonać wszelkich wycinek w tych materiałach. Ja kupiłem panel o wymiarach 43,5cm x 12cm, w którym poprosiłem o wycięcie pięciu otworów na gniazda Schuko i jeden na gniazdo IEC Furutecha (z podaniem konkretnego modelu - bo od tego zależy kształt otworu). Panel kosztował mnie niecałe 300zł ale jako, że kupowałem dwa to dostałem miły rabacik.

Firma oferuje także możliwość skompletowania całej obudowy, ale ja chciałem złożyć ją z płyt meblowych. Udałem się do stolarza i zamówiłem sobie deski na wymiar z płyt meblowej 18mm (zrobiłem sobie swój projekt). Można było dokupić oklejenie brzegów tych deseczek ale wybrałem nieoklejone, bo miałem w domu okleinę meblową do samodzielnego przyklejenia. Za komplet deseczek na dwie listwy zapłaciłem około 100zł. Nie wyszło więc źle :)

 

Płyta meblowa do budowy listwy

Gniazda listwy połączone kablami

 

Przełożyłem sobie gniazda ze starej obudowy, założyłem nowe okablowanie i tak mi to wyszło:

 

Listwa zasilająca zrobiona przeze mnie

 

Listwa zdecydowanie jest porządniejsza i stabilniejsza. Ale najważniejsze, że ma teraz okablowanie z grubszego drutu.

 

Okablowanie listwy

Okablowanie listwy jest niezwykle ważnym elementem. Ma duży wpływ zarówno na dźwięk jak i obraz. Zmiany są wyraźne, niekiedy na poziomie 10-20 %! W muzyce najbardziej poprawia się bas, ułożenie sceny oraz barwa. Z kolei w obrazie lepsze robią się kolory, czerń i ruch (jest płynniejszy). Im wyższa jakość kabla wewnętrznego, tym efekt jest mocniejszy! Najlepszym kablem, jaki do tej pory udało mi się mieć, był Neotech Soct 14. Ale wiedziałem, że jest jeszcze Neotech Soct 12, czyli grubszy niż ten mój, i bardzo chciałem go spróbować. I do tego potrzebowałem nowej listwy. Teraz mam go zamontowanego i powiem tak - Neotech Soct 14 był dobry, ale Neotech Soct 12 jest zdecydowanie lepszy!! Muzyka brzmi kapitalnie a obraz jest fenomenalny! 

Jako, że zrobiłem sobie dwie listwy to do tej drugiej dałem inne okablowanie, by mieć możliwość porównania. Zastosowałem tam kabel głośnikowy Acoustic Revive SPC-REFERENCE II, którego przewodniki są zrobione z jednolitego drutu solid core o przekroju 13AWG. Taka grubość pozwala na użycie tego kabla do zasilania i przyznam, że sprawdza się świetnie! Jest chyba lepszy niż Neotech Soct 14!

Nie będę opisywać tutaj szczegółów dotyczących wpływu tych kabli na dźwięk i obraz, bo zrobię to w osobnych artykułach, ale dodam tylko, że jest lepiej w stosunku do tego, co miałem wcześniej! Poprawę zauważyłem zwłaszcza w obrazie w scenach nocnych - czerń jest bardziej zróżnicowana i nie zlewa się tak ze sobą. Widać to zarówno w Neotechu Soct 12 jak i Acoustic Revive. Mam dzięki temu większy komfort podczas oglądania filmów. Jeśli chodzi o dźwięk to przy obu jest więcej porządku na scenie.

 

Gniazda w listwie

Gniazdo IEC, jakie mam zamontowane w listwie, to Furutech FI-09 (G). Z kolei gniazda Schuko to Furutechy FI-E30 (G). Kupowałem je w avcorp.pl ale widziałem, że modulshop.pl też je ma. I z tego co słyszałem, to przy zakupie panelu jest lekka zniżka na gniazda. Co więcej, sklep posiada także śrubki do przykręcenia tych gniazd do panelu (bo tego w zestawie nie ma).

 

Podsumowanie o budowie listwy

Listwę złożyłem w jeden weekend. Trochę grzebania było ale jeśli ktoś to lubi to polecam. Zabawa miła a efekty cieszą oko i ucho. Ja jestem bardzo zadowolony. 

 

Dodatek 1. Ważność listwy zasilającej i zasilania

W tym akapicie krótko wyjaśnię, dlaczego taką dużą uwagę przykładam do listwy zasilającej. Otóż na przestrzeni tych kilku lat mojej przygody z audio, w trakcie których miałem okazje testować wiele sprzętów, kolumn i kabli różnej maści, odkryłem, że zasilanie ma bardzo duży wpływ na dźwięk (i obraz). To tu można najwięcej poprawić jak i zepsuć. Zmiany te są na tyle wyraźne, że mogą przesądzić o tym, czy dany system będzie mi się podobać czy nie! Na przykład, gdy podłączyłem sobie kiedyś wszystkie sprzęty audio do listwy z marketu za 25zł to dźwięk zrobił się tak skrzeczący, że nie mogłem tego słuchać. Gdy wpiąłem do niej kabel od mojego OLEDa to obraz stracił nasycenie czerni (stała się szara) a ruch zrobił się nerwowy i ząbkowało. Na porządnej listwie nie ma mowy o takich rzeczach. Teraz, gdy mam swoją listwę z okablowaniem Neotecha a listwę zasilam grubym kablem Furutecha to dźwięk jest niesamowicie przyjemny. Obraz ma głęboką czerń a ruch jest płynny jak w grach na konsoli (a do tego jest piękny, czysty i tak realny, jakbym patrzył przez szybę w słoneczny dzień).

Są to więc duże zmiany. Dlatego zasilanie uważam za bardzo ważny element systemu audio, który jest dla mnie tak samo istotny jak wzmacniacz i kolumny. Bo to, że mam fajne głośniki, dobry piec, przyzwoite źródło to jedno. Ale jeśli nie ma solidnego zasilania to taki zestaw zagra znacznie słabiej niżby mógł!!

I w sumie często spotykam się z taką sytuacją, bo wiele osób mi pisze do mnie z bloga o tym, że "ma super sprzęt ale gra mu on słabo" i pytają, "co robić?". Wtedy zawsze zwracam uwagę na zasilanie i jeśli okazuje się, że jest ono słabe to radzę, aby je poprawić. Nie trzeba od razu kupować kabli zasilających i listwy - można je wypożyczyć na próbę i sprawdzić "co to wniesie". I przyznam, że jeszcze mi sie nie zdarzyło, aby nie dało to efektu! Więc jeśli macie problem z dźwiękiem a sprzęt zasilacie zwykłymi sieciówkami podłączonymi do listwy komputerowej... to nie szukajcie nowych sprzętów lub nie przeglądajcie oferty kabli głośnikowych. Zacznijcie od listwy i kabli zasilających!
Są to niesamowicie ważne rzeczy. I dlatego ja tak bardzo o to dbam :)

 

Dodatek 2. Znajomy też robi sobie listwę

Właśnie się dowiedziałem, że Czytelnik bloga, z którym się zakolegowaliśmy, też robi sobie listwę zasilającą. Skorzystał z namiarów ode mnie i zamówił sobie panel i gniazda w modushop.pl. Był bardzo zadowolony z transakcji. Napisał mi tak: "Trzeba przyznać, że obsługa jest na wysokim poziomie i zawsze pomogą i doradza. Sklep jest super pod tym względem".

Znajomy chce zrobić sobie obudowę nie z płyt meblowych a z litego drewna. Ciekawe jak mu to wyjdzie. Na pewno będzie to ładniejsze niż moje! Jak będzie miał gotowe to prześle mi zdjęcia i ja je tu wkleję. 

 

Mój zestaw audio

  • Kolumny: Audio Physic Classic 8, Pylon Audio Jasper 18 (zworki  z kabla Furutech FS-15S)
  • Wzmacniacz: Marantz PM 8006
  • Kable głośnikowe: Qed XT 40 (do Audio Physic Classic 8), Tellurium Q Ultra Blue II (do Pylon Audio Jasper 18)
  • Streamer: Eversolo DMP-A6
  • Telewizor SONY XR55A80JAEP 55" OLED 4K 100Hz
  • Kabel połączeniowy streamer-wzmacniacz: Tellurium Q Black II RCA
  • Kabel połączeniowy tv-streamer (streamer Eversolo jako DAC): Qed Performance Optical
  • Kable ethernet: Supra CAT8 (2 sztuki: do komputera i do streamera) Wireworld Chroma CAT8 (do telewizora)
  • Listwa zasilająca: DIY zbudowana z elementów Furutecha: Gniazdo IEC Furutech FI-09 (G), Gniazda Schuko Furutech FI-E30 (G), okablowanie Neotech Soct 12 (pierwsze gniazdo połączone równolegle, reszta szeregowo)
  • Kabel zasilający wzmacniacz: Furutech S032N, wtyki: Furutech FI-E38 (G), Furutech FI-28 (G) (wpięty bezpośrednio do gniazdka)
  • Kabel zasilający listwę: Furutech S032N, wtyki: Furutech FI-E38 (G), Furutech FI-28 (G)
  • Kabel zasilający streamer: Furutech S022N, wtyki: Furutech FI-E38 (G), Furutech FI-28 (G)
  • Zasilanie routera: Zasilacz Tomanek ULPS MAX HIGH POWER
  • Kabel zasilający router: Furutech S022N, wtyki: Furutech FI-E38 (G), Furutech FI-28
  • Gniazda w ścianie Furutech FP-SWS G (na całej linii, 8 sztuk)

 

Utworzono 8 października 2023

Pylon Diamond

Pylon Audio Diamond 25 biały mat

Pylon Audio model Diamond 25. Moja relacja po półrocznym użytkowaniu  Przeczytaj

 

Kable Coaxial

Kable Audiomica Vandini oraz Alunite

Test dwóch kabli cyfrowych firmy Audiomica. Jeden z nich został w moim systemie!  Zobacz

 

Eversolo DMP-A6

Streamer DMP-A6

Test długo dystansowy. Kupiłem dla siebie i mogę rzetelnie go ocenić. > Link