Kabel zasilający firmy Melodika model MDP 3 x 2,5mm2, recenzja amatorska, opinia

 

Melodika była moim pierwszym kablem zasilającym, na jaki wymieniłem kabel dołączany do zestawu. Chciałem spróbować, czy to "coś" da, czy będzie jakaś zmiana. Dużo czytałem, że kable zasilające mają znaczenie i chciałem sie przekonać nie tracąc na tym jakoś za wiele pieniędzy w razie porażki. Po podłączeniu Melodki od razu dokupiłem dwa kolejne do reszty zestawu :)

Muzyka zrobiła się jakby na lekkich sterydach. Była mocniejsza, wyraźniejsza, zdecydowanie lepsza. Bas fajnie wybrzmiewał, był silniejszy i bardziej sprężysty. Podobno właśnie w kwestii basu zasilanie odgrywa duże znaczenie. nie wiem jak to w ogóle może wpływać na brzmienie, bo przecież to wzmacniacz daje prąd głośnikom, ale podobno to, co on "zassie" to to odda dalej. Jako, że standardowe kabelki sa dość cienkie i mają słabej jakości materiały to zwyczajnie stanowią blokadę prądu. Przepuszczają go mało. A tu dostajemy dość gruby przewodnik, 2,5mm2, dobrej jakościowo miedzi, porządnie zrobiony, i dzięki temu dajemy wzmacniaczowi znacznie "lepszy" prąd. Nie wiem jak to jest dokładnie, bo nie jestem w tym temacie specjalistą a powyższe przemyślania są sumą tego co wyczytałem w Internecie, ale wiem, że to co usłyszałem po podłączeniu Melodiki znacznie zmieniło moją muzykę. Na lepsze! Od tego czasu zacząłem "gonić króliczka" i mam coraz to lepsze i droższe kable.. Eh...

 

Melodika zasilający

 

Melodiki grały u mnie prawie rok. Miałem system składający się z Cambridge audio serii CX, który był zbyt ostry dla mnie i podkreślał sybilanty. Ktoś podpowiedział mi, abym znalazł inne kable zasilające, bo on nich trzeba zacząć. I faktycznie - inne kable nieco złagodziły przekaz. Melodika uwypuklała ta wadę. Nie oznacza to, że ona jest zła, bo uważam ją za bardzo dobrą. Po prostu jest bardzo otwarta w każdym zakresie i zwyczajnie uwypukliła to, co było złe w systemie. Także jak ktoś ma fajny zestaw i wszystko mu gra dobrze a chce jedynie mieć tego więcej to warto spróbować Melodike. Naprawdę w zupełności wystarcza! Do tego świetnie sie układa. Nie to co inne kable, które są sztywne jak pręt i dosłownie wyrywają gniazda podłączeniowe. 

Miałem Melodikę zarówno starą wersję, z takimi dużymi wtykami, jak i tą nowszą, z mniejszymi. Osobiście podobały mi się bardziej te stare. Były bardziej masywne i czuć było, że to konkretna robota. Teraz jakieś to takie słabe plasticzki.. Piszą, że niby lepsze, ale nie wiem - mi się średnio podoba.

Na koniec dodam jedną ważną rzecz. Jak miałem sprzęty podłączone na zwykłe kable dołączone do zestawu to przy głośniejszej muzyce miałem wrażenie że od czasu do czasu głośniki grają raz ciszej a raz głośniej. Takie falowanie. Nie było to jakoś wielce wyraźne, ale gdzieś tam to było słychać, zwłaszcza jak sie siedziało pośrodku głośników i rozkoszowało muzyką. Po podłączeniu Melodiki ten problem zniknął. Dźwięk cały czas był stabilny! I myślę, ze to mega rekomendacja i potwierdzenie, że warto kupić lepszy kabel niż taki zwykły. Być może ten zwykły miał za mały przekrój , by przekazać taką ilość prądu jaka była potrzebna wzmacniaczowi i może jakoś go przygaszało. Nie wiem ale tak to wyglądało. Te czarne kable mają przekrój 0,75mm2, Melodika ma ponad trzy razy większy. To musi mieć znaczenie, cudów nie ma.

 

Dopisek z maja 2021

Nadal bawię sie kablami zasilającymi.

Zrobiłem sobie kabel Melodika z wtykami Viborga do zasilania listwy Tagi, do której mam wpięty telewizor, monitor i komputer. Po kilku miesiącach zacząłem czuć podczas oglądania filmów mocne syczenie sybilnatów. Było wręcz ostro i gwizdało. Wymieniłem kabel na Supre i sybilanty wróciły do normalności... I aż sie waham przed wydaniem opinii, że jednak Melodika degeneruje dźwięk i nasila sybilanty.. No ale nie chce być inaczej.. Niestety, kolejnej szansy Melodice nie dam..

 

UTWORZONO: 5 lipca 2020

 

Pylon Diamond

Pylon Audio Diamond 25 biały mat

Pylon Audio model Diamond 25. Moja relacja po półrocznym użytkowaniu  Przeczytaj

 

Kable Coaxial

Kable Audiomica Vandini oraz Alunite

Test dwóch kabli cyfrowych firmy Audiomica. Jeden z nich został w moim systemie!  Zobacz

 

Eversolo DMP-A6

Streamer DMP-A6

Test długo dystansowy. Kupiłem dla siebie i mogę rzetelnie go ocenić. > Link