Nuprime Ida-8 amatorska recenzja, test w salonie

Dużo dobrego naczytałem się o wzmacniaczu w klasie D firmy Nuprime. Chwalone są zarówno modele ida-16 jak i ida-8. Pierwszy kosztuje prawie 10 tysięcy a drugi ok. 4500zł. Miałem okazje posłuchać w salonie tego drugiego, Nuprime idy-8. Grała w połączeniu z Usherami V 604. Właściciel zapraszał mnie mówiąc, że gra to „miodzio”. Aż nie mogłem się doczekać wizyty w salonie.

W recenzjach Nuprime piszą o dużej muzykalności, kapitalnym basie, świetnej dynamice i słodkim klimacie, który sprawia, że muzyka brzmi niebywale przyjemnie. Skusiło mnie strasznie, bo szukam właśnie czegoś takiego – co będzie dawało dobry rytm, bas będzie napędzał brzmienie a wysokie nie będą męczyły uszu. Do tego lubię słuchać starszych kawałków i dobrze aby sprzęt nie obnażał ich wad a umiejętnie eksponował zalety. I niby 8-ka nu prima tak miała grac. I co? I lipa…

No byłem zawiedziony tym, co usłyszałem. Nie wiem czy to casco systemu miała wpływ na ostateczny wynik ale słuchać się tego nie dało. Jedyne co chcieliśmy zrobić słysząc muzykę to uciec z tego sklepu. Dźwięki wręcz atakowały agresywnością. Gitary w spokojnym utworze Direa Straitsa You and Your friend dosłownie drani zły uszy. Nie było tez słychać tej lekkości i swobodny, Dźwięk był napięty, wyżyłowany i męczący. Aż przykro nam było to słuchać..Poprosiliśmy o zmianę wzmacniacza na inny- o tym zaraz napisze ale dopisze jeszcze o basie i muzykalności, która jest tak wychwalana w Internecie. Szczerze – nie zauważyłem tego. Bas był normalny. Fajny, choć nie wyróżniał się jakoś specjalnie niczym. Nawet wzmacniacz lampowy, który został potem podłączony, dawał takie samo uderzenie a niby te basy lampowe są nieco słabsze (no chyba, ze to był jakiś wzmacniacz lampowy na sterydach co jest możliwe bo kosztował ok. 12 tys zł).


Nuprime ida-8 został zastąpiony przez Cyrusa One (jakiś wyższy model, nie wiem dokładnie, ale nie był to ten podstawowy). Zmiana była taka, e przestało „krzyczeć”, wokale zrobiły się spokojniejsze, nie takie głośne (tylko normalne), mniej agresywne ale dźwięk stał się bardziej jasny, jakby ktoś odkręcił trible. Nie było tu klimatyczności tylko jasne otwarte granie. Z tego co pamiętam to o Cyrusie pisano, że gra neutralnie aż tendencją do grania ciepłego a tu kolejna „niespodzianka”. Zatem mimo dobrych recenzji nie podobało mi się granie ani Nuprima ani Cyrusa choć oba się od siebie różniły. Nuprime grał mocno, głośno, agresywnie, wokale były wysunięte i napięte, z kolei Cyrus miał więcej swobodny, ogłady ale za to był bardziej jasny (co zupełnie nie jest w moim guście).


O kolumnach ciężko mi napisać choć pewnie tez miały duży udział w tym całym brzmieniu. Może tu jest zgrzyt i nie zgrywały się z tymi wzmacniaczami. Kto wie?

Być może na negatywną ocenę Nuprime wpłynął fakt, że sprzęt był mało wygrzany. Wiadomo, że sprzęty po dłuższym graniu nabierają innego dźwięku, są przyjemniejsze a bas staje się wyraźniejszy, niemniej jednak wiadomo także, że główne ich cechy pozostaną. Barwa i siła grania wokali wiele się raczej nie zmieni. Może nie będzie to takie ostre ale wyraźne i głośne tak. I być może w tym recenzenci upatrywali owej „dynamiki” i „energii”.

Warto też pamiętać, że słuchanie w salonie nigdy nie jest do końca sprawiedliwe i może być mylne. Gdyby miał Nuprime IDA-8 u siebie w domu na miesiąc to bym był pewny swojej oceny. Tu, po kilku piosenkach, nie jestem. Wiem jednak, że raczej nie dam mu kolejnej szansy i nie będzie on celem moich poszukiwań, ale nikogo nie zniechęcam – warto dać mu szanse i posłuchać samemu. Bo gusta są różne i może akurat Wam się spodobać. A to co ktoś uważać za dynamikę to Wy możecie rozumieć zupełnie inaczej.

 

Uwagi

Powyższa opinia jest moją prywatną opinią i nie musi być słuszna. Odbiór dźwięku mógł być uwarunkowany innymi elementami systemu, których nie miałem możliwości poznać. Jeśli ktoś poczuł się pokrzywdzony lub ma inne zdanie to bardzo przepraszam i zachęcam do napisania swoje opinii, którą chętnie opublikuję.  

 

UTWORZONO: 15 maj 2021

 

Pylon Diamond

Pylon Audio Diamond 25 biały mat

Pylon Audio model Diamond 25. Moja relacja po półrocznym użytkowaniu  Przeczytaj

 

Kable Coaxial

Kable Audiomica Vandini oraz Alunite

Test dwóch kabli cyfrowych firmy Audiomica. Jeden z nich został w moim systemie!  Zobacz

 

Eversolo DMP-A6

Streamer DMP-A6

Test długo dystansowy. Kupiłem dla siebie i mogę rzetelnie go ocenić. > Link