Te kolumny odsłuchiwałem w salonie. Recenzja może sie zatem okazać nie do końca słuszna, ale podzielę sie tym, co słyszałem, bo Polki zachwyciły mnie swoją muzykalnością.

Już od jakieś czasu słyszałem o tych głośnikach wiele dobrego. Dzwoniłem nawet kiedyś do sklepu internetowego i facet od razu powiedział, że przedziale cenowym, jaki mu podałem, to poleca Polk Audio RTi A7. Dodał, że wiele osób, jak przyjeżdża na odsłuchy, to wybiera właśnie te kolumny, bo są zafascynowani ich dźwiękiem. Pojechałem do salonu na przesłuchanie innych kolumn, ale jak zobaczyłem, że obok stoją Polk Audio to nie mogłem przejść obojętnie.

 

Polk Audio RTi A7

 

Dźwięk Polk Audio RTi A7

Głośniki były odsłuchiwane na wzmacniaczu Yamahy i streamerze tej samej firmy. Kable głośnikowe to Melodika 2,5mm2. Pomieszczenie nie było zaaranżowane akustycznie - zwykły pokoik na zapleczu wielkość max 20m2. Warunki więc średnio sprzyjające ale przynajmniej zbliżone do warunków przeciętnego mieszkania. I w takich "okolicznościach przyrody" dźwięk Polk Audio był mimo wszystko niesamowity! Głośniki zagrały bardzo rześko. To pierwsze, co rzuciło nam sie w uszy. Grało to z wielką lekkością i oddechem. Przyjemnie, dynamicznie, muzykalnie. Była energia, czystość i doskonałe sprężyste basy. No nie chciało sie oderwać od muzyki! Wcale sie nie dziwie, że to sie podoba. Bo ma sie, co podobać!!! Barwa grania nie była ani za ciemna ani rozjaśniona. Powiedziałbym, że neutralna. Faktem jest, że wole ciemne brzmienie i lekko wygaszone wokale ale tu zupełnie mi to nie przeszkadzało i super mi sie słuchało. Co więcej, muzyki było dużo, docierała do nas jakby ściana dźwięku. Nie było to granie kameralne a raczej takie "pełną gębą". Jedna wielka impreza i zabawa. No cudo.

 

Na dużą uwagę zasługuje bas. Był naprawdę wyjątkowy. Było go i czuć i słychać. Był sprężysty, lekko wybrzmiewający i pędzący do przodu. Warto spojrzeć na konstrukcje kolumny. Ma ona otwory bass refleksu zarówno z przodu jak i z tyłu. Z tyłu wylot jest dodatkowo obudowany specjalną kratownica, aby rozpraszał dźwięk i aby nie powstawało buczenie. Autorskie rozwiązanie firmy Polk Audio - mega sie sprawdziło. W tym małym pokoiku, gdzie inne kolumny przy większej głośności buczały, te trzymały fason i leciały jak szalone bez żadnych przeszkód.

Nie kupiłem niestety tych głośników, bo bardziej nastawiałem się na coś o ciemny charakterze ale bardzo mile wspominam ten dźwięk i jakbym miał możliwość kupienia drugiego zestawu do domowych imprez to bym sie nawet nie zastawiał na wyborem i brał Polk Audio RTi A7. Ale czy one nadają sie tylko do muzyki dyskotekowej? Jasne, że nie! To kolumny, które zagrają wszystko. Ja słuchałem na nich Smokie, Roda Stewarda, Budkę Suflera i inne spokojniejsze kawałki (takie lubię), ale włączaliśmy też inne mocniejsze rytmy i tam dosłownie szczęka opadała.

 

Wygląd Polk Audio RTi A7

Masywne! To pierwsze co się rzuca w oczy. Naprawdę konkretne pudła! Ciężkie - ważą około 25kg sztuka. Dla mnie, chucherka, to dosłownie bydlaki. Ale fajne! Podobały mi się. Okleina była solidna choć nie jest to wykończenie ekskluzywne. Nie podobały mi się z kolei plastikowe wykończenia wokół samych głośników. Te szare elementy. Takie lekko tandetne.. Podobnie nakrętki na zaciskach głośnikowych - też były z plasticzku. Wole, jak takie rzeczy są dopracowane w każdym calu i w każdym szczególe i lekko mi to nie podeszło. Mam KEFy R500 i te zaspokajają mój gust. Polk Audio nie mają takiego wykończenia wiadomo, że na tym poziomie cenowym nie można oczekiwać cudów. Wytykam to jednak, bo chcę być szczery :) Jest jednak "recepta", aby nie widzieć, tego plastiku - założyć maskownice. Przyznam, że wtedy wyglądały całkiem dobrze, bo maskownice zakrywają praktycznie cały przód. Pozostają jedynie te boczne plastikowe nóżki, sprawiające, że głośnik przypomina jakąś rakietę.. Hmm, w sumie grały jak rakieta :)

Czy te słabe wykończenia to powód, by dyskwalifikować Polk Audio RTi A7?? W żadnym wypadku NIE!! Ja po prostu mam lekko manie na punkcie precyzji i czepiam się takich rzeczy. Nie mają one jednak nic wspólnego z jakością muzyki czy na przykład żywotnością głośników. Muzykę brzmi bowiem wspaniale a kolumny służą bezawaryjnie długi czas, bo czytałem o nich trochę na forach i grupach facebookowych. Ludzie piszą, że mają je po wiele lat i nie ma z nimi większego problemu. Więc jeśli komuś nie przeszkadza zwykły plastik na niektórych elementach a szuka dużych mocnych kolumn dających energiczną muzykę to będzie z nich bardzo zadowolony.

 

UTWORZONO: 5 lipca 2020

Pylon Diamond

Pylon Audio Diamond 25 biały mat

Pylon Audio model Diamond 25. Moja relacja po półrocznym użytkowaniu  Przeczytaj

 

Kable Coaxial

Kable Audiomica Vandini oraz Alunite

Test dwóch kabli cyfrowych firmy Audiomica. Jeden z nich został w moim systemie!  Zobacz

 

Eversolo DMP-A6

Streamer DMP-A6

Test długo dystansowy. Kupiłem dla siebie i mogę rzetelnie go ocenić. > Link