Miałem okazje porównać nową i starą wersja kolumn Equilibrium modelu Aqual D6. Wydawać by sie mogło, że wielkich różnic nie będzie ale jednak od razu wychwyciliśmy zmianę brzmienia.

Starsza wersja Equilibrium Aqual posiada głośniki ułożone klasycznie, z tweeterkiem na samej górze. Z kolei nowsza wersja ma uklad MTM, gdzie głośnik średniotonowy ląduje na górze a wysokotonowiec pośrodku. Co więcej, starsza konstrukcja posiada bas reflex skierowany do dołu a nowsza jest zamknięta czyli w ogóle nie ma bas refleksu. Gabaryty nowszego Aquala są nieco mniejsze. Jest on płytszy niż poprzednik. Same głośniki i "bebechy" kolumny są niby takie same. Teoretycznie wielkiej zmiany dźwięku nie powinno być a jednak od razu było słychać, że nowsza wersja brzmi inaczej.

 

Equilibrium Aqual D6 nowa i stara wersja

(zdjęcie w salonie media4hom.com.pl w Zielonej Górze)


Jak więc to brzmi? Zacznijmy od przypomnienia brzmienia starszej wersji Aquala D6, bo ją już znam z poprzednich odsłuchów. Dźwięk jest głęboki, dociążony i delikatnie ciemny. Wokale nie są za jasne, tylko takie "męskie". Różni to tą kolumnę od całej masy konkurencyjnych kolumn, które charakteryzują sie wręcz ponadprzeciętnym rozjaśnieniem. Mi osobiście bardziej podoba sie taki karmelowo klimatyczny dźwięk i jestem wielkim fanem tych Equilibrium. Nowe Aquale brzmią już bardziej nowocześnie. Są bardziej zwiewne i jaśniejsze. Czuć tą otwartość ale nie jest ona aż tak narzucająca sie jak w innych konstrukcjach. Tu producent zachował rozsądek i umiar i stworzył idealny głośnik dla osób ceniących czyste i otwarte brzmienie.


Co jeszcze zauważyłem? W nowej wersji nie ma aż takiego dociążenia. Dźwięk jest nieco lżejszy a przy tym ciut szybszy. Czy to dobrze czy źle? Dużo zależy od akustyki pomieszczenia. Według właściciela salonu to nowsze mogą lepiej wpasować sie w mniejsze pokoje lub mniej ustawne miejsca.


W nowych Aqualach lepiej kształtowały sie efekty przestrzenne. O ile w starszym modelu dźwięk szedł jakby "normalnie" to tu odczułem taki efekt 3D. Gitarki pojawiły sie bardziej z jednej strony, wokal z drugiej i były bardziej zawieszone w powietrzu.

 

Podsumowanie

Aqual D6 i Aqual D6 EVO to świetne konstrukcje. Obie prezentują doskonały dźwięk, choć różny od siebie. Starsze to ciemniejsze, dociążone i bardziej klimatyczne brzmienie. Nowsze to brzmienie nieco jaśniejsze, lżejsze i bardziej otwarte. Zastanawiam sie tylko, czemu w ofercie producenta pozostała tylko nowa wersja. Myślę, że gdyby była i jedna i druga to każda z nich trafiłaby do nieco innej grupy odbiorców. Ja mając wybór między starszą a nowszą zdecydowanie wybieram starszą. Jednak inni woleli by nowszą. Dobrze mieć wybór. Zwłaszcza, że nasze gusta jak i konfiguracje systemu są różne.

 

Equilibrium Aqual D6 nowy i stary model

Equilibrium Aqual D6 stara wersja: kolor burgund;  Equilibrium Aqual D6 EVO nowa wersja: kolor szary

 

Prezentacja odbyła sie w salonie media4home.com.pl w Zielonej Górze u Pana Jerzego Szymczyka. 

 

UTWORZONO: 28 maj 2021

 

Pylon Diamond

Pylon Audio Diamond 25 biały mat

Pylon Audio model Diamond 25. Moja relacja po półrocznym użytkowaniu  Przeczytaj

 

Kable Coaxial

Kable Audiomica Vandini oraz Alunite

Test dwóch kabli cyfrowych firmy Audiomica. Jeden z nich został w moim systemie!  Zobacz

 

Eversolo DMP-A6

Streamer DMP-A6

Test długo dystansowy. Kupiłem dla siebie i mogę rzetelnie go ocenić. > Link