Tellurium Q Black II kabel głośnikowy, amatorska recenzja, opinie

Potrzebowałem kabla który utemperuje mi rozkrzyczaną górę i wygładzi sybilanty. Polecono mi Tellurium Q Black II i nie zawiodłem się.

Wziąłem ten kabel na testy, bo nie był dla mnie tani i bałem sie zainwestować w ciemno prawie półtora tysiąca. Po podłączeniu go w system stwierdzałem, że "w dziedzinie kabli to najpierw Tellurium a potem cala reszta" :) Bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. To było moje granie. Wokale fajnie cofnięte, nie rzucające sie na pierwszy plan, dużo szczegółów, przyjemny klimat, sprężysty bas. No i ta gładkość, która pozwoliła wygładzić drażniące mnie sybilanty.

System jaki miałem, to komplet Cambridge audio CX (wzmacniacz CXA 80, streamer CXN oraz odtwarzacz CXC) i kolumny Heco Aurora 700. Było to połączone kablami Melodika, która wzmacniała jakby każdy zakres brzmienia. Bas męczył dudnieniem a wokale syczały sybilantami. Nie jest to wina kabli, bardziej Cambridgea, ale Melodika podkreśliła te wady a ja potrzebowałem czegoś, co je zamaskuje. I Tellurium wpasował sie tu idealnie.


Bas nieco sie zmniejszył, zrobił się przyjemny, wokale nabrały ogłady, były takie klimatyczne. Do tego pojawiła sie głębia jakiej wcześniej nie doświadczyłem. Ideał. Ale z czasem wymieniałem sprzęty, Heco zostało zastąpione przez mocne podstawki KEF R300 i .. Tellurium już tu nie dało takiego efektu. Brakowało tu basu. Sprawdziły się w tym grubsze kable, 4,00m2. Trzymałem jednak Tellurium na wypadek, gdyby mi znów sie coś pozmieniało. I zmieniło się. Ale na bardziej problematyczne dla Tellurium. Głośniki zostały przestawione wzdłuż pokoju, co wiązało się z zastosowaniem długiego kabla, powyżej 6 m na stronę... A jako, że Tellurium miały 2 x 2,5m to zwyczajnie zdecydowałem sie je sprzedać. Mile je jednak wspominam. Jako jedne z najlepszych. I każdemu polecam.


Dla ciekawości, kabel RCA z rodziny Black, już mnie tak nie zaskoczył. Ma inny charakter brzmienia, co mnie bardzo zdziwiło. Stawia bowiem mocno na wokale. Podkreśla górę i średnicę, wrecz krzyczy. Być może założenie było takie, aby zrównoważyć cofnięcie tego zakresu przez głośnikowe - nie wiem. Ale mi nie podszedł w ogóle..

 

Tellurium Black II. Przekrój

Zawsze mnie ciekawiło, co Tellurium Black II ma w środku, z czego jest zbudowany, jaki ma przekrój. Udało mi się zakupić po okazyjnej cenie niewielki odcinek tego kabla i postanowiłem go poświecić dla większego dobra.. a właściwie dla mojej ciekawości.


Oto co znalazłem w środku

Tellurium black II przekrój

(Tellurium Black II po zdjęciu czarnej izolacji)

 

Tellurium przekrój

 

(Skręcone przewodniki Tellurium Black II w towarzystwie Chorda Clearwaya mającego przekrój 2,00mm2; może zdjęcie tego nie ukazuje dokładnie, ale wydawało sie, że jest o polowe cieńszy)


Trzy przewodniki, każdy izolowany osobną osłoną. Dość twarde. Jeden z nich cieniutki jak włosek. Próbowałem zdjąć z niego osłonę ale urywał się przy próbie zrobienia tego. Z kolei te nieco grubsze udało mi się obrać i po skręceniu dawało do przewodnik o przekroju – mniej więcej – 1,0 mm2. Wydaje mi się, że grubszy był od niego nawet Tellurium Blue, który miał gdzieś 1,2mm2 (na profilu facebookowym strony są zdjęcia porównawcze z rozbiórki kabli Tellurium Blue i Ultra Blue). Nie dziwi mnie więc fakt, że kabel daje delikatny bas. Jest po prostu cienki. Ale jak wiadomo, nie o bas w nich chodzi a całą głębie i przekaz a w tym jest doskonały. Przez jakiś czas miałem podłączone w kolumnach KEF R500, mających podwójne terminale głośnikowe, na dolne wejścia Supre 3,4 PLY S a do tego zworki właśnie z tellurium Blacka nadające nieco jego klimatu muzyce. Bardzo fajne połączenie.

 

UTWORZONO: 5 lipiec 2020

Pylon Diamond

Pylon Audio Diamond 25 biały mat

Pylon Audio model Diamond 25. Moja relacja po półrocznym użytkowaniu  Przeczytaj

 

Kable Coaxial

Kable Audiomica Vandini oraz Alunite

Test dwóch kabli cyfrowych firmy Audiomica. Jeden z nich został w moim systemie!  Zobacz

 

Eversolo DMP-A6

Streamer DMP-A6

Test długo dystansowy. Kupiłem dla siebie i mogę rzetelnie go ocenić. > Link