Baner blogu audio z gramofonem

Kabel głośnikowy firmy Supra model PLY 3.4 S jest kablem, jaki mam aktualnie wpięty w mój system. Jestem z niego bardzo zadowolony.

Wybierając Supre PLY szukałem kabla, który uspokoi mi górę i wygładzi sybilanty. Wole gładkie stonowane brzmienie lekko po ciemnej stronie mocy. Co prawda kabel podobna gra neutralnie ale faktycznie uspokaja dźwięki. Nie jest kabel do wszystkich! Po podłączeniu ewidentnie słychać cofnięcie wokali. Są one gdzieś dalej niż normalnie i brzmią nieco ciszej. Mi się akurat to bardzo podoba ale przy odsłuchach ze znajomymi wielu z nich wybrało kable, które prezentowały bardzo otwarty dźwięk i wysuwały głosy do przodu. Ja jednak wole słuchać muzyki z lekko wycofaną średnicą i po całym dniu słuchania nie męczy mnie ona. Ważne jest jednak, aby przekaz był głęboki i wyraźny. To, że Supra lekko cofa wokale nie oznacza, że ich nie słychać dobrze! Według mnie słychać je doskonale. Jest w nich głębia i dużo szczegółów dzięki czemu odnajdujemy ogromna radość w tej muzykę. Tańsze kable mają bardziej rozkrzyczaną górę i średnice ale nie dają takiej szczegółowości i ułożenia dźwięku. Pamiętam kiedyś była u mnie znajoma i jako, że często męczę gości prezentacją sprzętu to poprosiłem ją o porównanie dźwięku między kablem QEDa Classic (zwykły miedziany za 14 zł za metr) a opisywaną Suprą i pierwsze co powiedziała, to to, że przy Suprze zrobił się duży porządek podczas gdy QED grał krzykliwie z bałaganem. Jako kobieta to nieco przesadza, bo QED nie jest aż taki zły, ale faktycznie dało się wyraźnie odczuć większą kulturę grania i prezentacji dźwięku na Supra PLY niż na QED Classic.

Supra ply 3.4 sSupra nie daje dźwięku jakby zza koca - nic z tych rzeczy. Nasz słuch męczy się jak jest cos niewyraźne! Supra prezentuje dźwięk stonowany ale głęboki i szczegółowy. I jeśli ktoś takiego szuka to jest to idealny kabel.


Czy wygładził mi sybilanty? W dużej części tak, choć jest on nieco suchy i ma gdzieś tam ślady ostrości (ale nie takie jak QED XT40i!!). Powiedzmy, że zrobił to w 90% z czego i tak jestem bardzo zadowolony. Ale dodam, że Tellurium Black II robiło to lepiej. Tam dźwięk (wokale) był gładszy i słuchało mi sie tego lepiej. Niestety bas w Tellurium był dla mnie słaby. Ostatecznie jako, że mam KEF R500 mające dwie pary zacisków to Supre mam podłączoną do dolnych i mam założone zwroki Tellurium Black II do górnych :) I jest ideał, bo zwroki, mimo iż wiele osób w to nie wierzy, wnoszą delikatny wpływ na brzmienie a u mnie skorygowały to, co trzeba. I jest idealnie.


Jeśli chodzi o bas w Suprze to jest on mocny, potężny. Kabel ma 3,4mm2 więc ma moc. Bas nie jest jednak konturowy, jest raczej zaokrąglony, mniej wyraźny. Wolałbym by był bardziej kształtny ale i tak jest bardzo dobrze. Ogólnie nie jest kabel , gdzie zabraknie Ci basu i walnięcia :) Jest go dużo ale jest lekko rozproszony. Ma to swój klimat.


Kontrowersyjne ocynowanie miedzi

Zanim kupiłem Supre bardzo się przed nią wzbraniałem z uwagi na to, że jest ocynowana. Jakoś mnie to odrzucało dając wrażenie, że nie jest dobry pomysł.. Cyna nie jest jakimś wielce szlachetnym metalem i miałem przekonanie ze zdegraduje mi dźwięk. Dużo jest kabli posrebrzanych, co kojarzy nam sie jakoś lepiej. A tu cyna... Ale testowałem wiele kabli i nic mi za bardzo nie pasowało. Zaryzykowałem więc z ta Suprą i był to strzał w dziesiątkę. Zupełnie niepotrzebnie się tym przejmowałem, bo dźwięk na ocynowanej miedzi jest naprawdę fajny! Potem trafiłem gdzieś na zagranicznych stronach internetowych na wywiad z właścicielem firmy Supra, który tłumaczył, że cyna ma mniejsza przewodność od miedzi i sygnał w dużej części jakby wchodzi do środka do tej miedzi. Z kolei przy posrebrzanej miedzi, gdzie srebro jest lepszym przewodnikiem, jest inaczej - tam większa cześć sygnału pozostaje na powierzchni i leci srebrem.. Nie mam bladego pojęcia jak to jest ale zabrzmiało to sensownie. Dla mnie jednak liczy się efekt a ten jest fenomenalny. Kabel jest ze mną od miesięcy i nie mam żadnych niesmaków słuchając muzyki. Podoba sie w każdym aspekcie, bez znaczenia czy jest to wysokiej jakości nagranie czy jakaś starsza słaba piosenka.


Z zewnątrz

Kabel jest dość elastyczny, w miarę dobrze sie układa. Nie jest to co prawda cienki kabelek wyginający sie w każdą stronę ale w porównaniu z innymi węzami jest tu duża swoboda. Zaskoczyła mnie do tego wytrzymałość tych kabli. Otóż mam je podłączone bez wtyków, na goły kabel i siłą rzeczy wielokrotne odkręcanie i zakręcanie z reguły doprowadza do tego, że część niteczek odpada. Tu tego nie ma! Bawiłem sie nim wiele razy, odsłuchiwałem w domu kilka kolumn za każdym razem przykręcają i odkręcają końcówki i nie odpadł ani jeden drucik! Pamiętam jak miałem kiedyś Melodike 2,5mm2... to tam juz po pierwszym odkręceniu leżało pod głośnikiem kilka drucików... Także tu jestem mile zaskoczony. Niby nic a dobrze świadczy.


Ekran

Wersja tej Supry to wersja z tak zwanym ekranem (oznaczona w nazwie literką "S"), czyli dodatkowym oplotem zbudowanym z ocynowanej miedzi wokół przewodników. Daje sie to po to, aby uchronić sygnał audio przez wpływem fal elektromagnetycznych, czyli tych pochodzących z wifi czy telefonii komórkowej. Podobno zaburza to dźwięk. Szczerze powiem, że nigdy nie doświadczyłem takiego zjawiska. Nie wiem jak to może wpływać i co to degeneruje. Dawniej miałem QEDa Classic przez ponad 8 lat, zwykły kabel bez żadnego ekranu i też grało świetnie (przy dużo bardziej budżetowym sprzęcie). Dodam jednak, że oddziaływanie elektromagnetyczne jest mi bliskie i wiem, jak potrafi być szkodliwe, ale ..dla organizmów żyjących. Zajmuję się bowiem medycyną naturalną i nie raz robiłem różne doświadczenia związane z falami komórkowymi czy wifi. Widziałem jak więdną kwiaty ustawione przy wifi, jak kiełki przestają rosnąc położone przy routerze. Mam w domu specjalistyczny miernik fal elektromagnetycznych za ponad 1500zł. Odczułem znaczącą poprawę samopoczucia i przypływ sił, kiedy powyłączałem u siebie wifi, połączyłem wszystko na kable i wyekranowałem ściany specjalną farbą a okna okleiłem specjalną folią! Ale wpływu fal elektromagnetycznych na dźwięk przez kable głośnikowe nie doświadczyłem. Nie mowie, że to nie istnieje!!! Być może jeszcze wielu rzeczy nie wiem (i jestem chętny i otwarty na ich poznanie) ale na ten czas szczerze przyznaje, że tu nie widzę zmiany. Podobnie nie widzę zmiany podpinając ekran do uziemienia. Supra PLY ma bowiem takie rozwiązanie, że od ekranującego oplotu poprowadzony jest dłuższy kabelek, który trzeba podłączyć do uziemienia, aby odprowadzić ładunki zebrane przez ekran. Ja mam podłączone krokodylkami do bolca w gniazdku. Czytałem w internecie, że jak ludzie to odpinają to nagle traci się głębia dźwięku. No ja tego nie czuje... Ale powiem, że gra to świetnie. I jako, że jestem osobą przezorną to dla bezpieczeństwa i świętego spokoju mam ekran w kablu i mam go podpiętego do uziemienia. I jest super. Pisze to bo jest także wersja tej Supry bez ekranu, tańsza o 20 zł za metr, ale jak wspominałem, wychodzę z założenia, że jeśli mam możliwość to w razie co niech już sobie ten ekran jest. Nie zaszkodzi. A może pomoże w czymś, o czym nie wiem lub czego nie zauważyłem.


Podsumowując

Jest to kabel, który wybrałem spośród takich jak Melodika Puprure Rain 2,5mm2, Van den Hul CS-122 Hybrid, Qed Classic, Qed Silver Aniversary, Qed XT40i, Tellurium Black II, Equilibrium Tune 33 i Chord Shawline. Być może są lepsze kable, ale póki co doskonale mi się na nim słucha. Fajnie tonuje wokale, wydobywa głębie z piosenek i daje konkretny bas. 

* * *

 

Mail

Jeśli masz pytania to napisz!

Jesli masz pytania dotyczące sprzętu, kabli lub innych rzeczy dotyczących audio, to śmiało pisz. Chętnie pomogę i podzielę się doświadczeniami (o ile będę wiedział coś na temat, o który pytasz). 

Mój mail to: badabumblog@gmail.com

Recenzja wzmacniacza

Musical Fidelity recenzja opinie test

Brytyjski wzmacniacz Musical Fidelity M2si jest ze mną od początku roku. Przeczytaj

Kolumny głośnikowe

Kef r500 reklama testów

Kolumny podłogowe firmy Kef z serii R500 idealnie wpasowały się w mój system. Poczytaj

Wyślij recenzje swojego sprzetu!

Zdjęcie sprzętu audio

Zapraszam Cię do współpracy - razem przekazujmy opinie o swoich sprzętach >>> link

Powrót do góry