Brzmienie muzyki ze streamera przy połączeniu bezprzewodowym. Porównanie z połączeniem "na kabel"

Umieściłem ten artykuł w dziale z "kablami", ponieważ przesył bezprzewodowy pełni dokładnie taką samą rolę, jaką kabel czyli łączy dwa sprzęty. W moim przypadku chodzi o połączenie routera ze streamerem Yamahy. Od zawsze używałem kabla ethernet, bo gdzieś sie naczytałem, że daje to lepszy efekt niż połączenie przez wifi ale teraz postanowiłem sam to sprawdzić. Mój kabel ethernet to Furutech LAN-8. Opiszę poniżej, co się zmieniło, jak dałem na wifi.

 

Router wifi

 

Połączenie streamera z routerem przez wi-fi. Dźwięk

Odpiąłem kabel ethernet, ustawiłem połączenie wifi i odpaliłem muzykę. Było niby podobnie ale jednak inaczej i ..."coś nie tak". Posłuchałem dłużej i z każdą piosenką ujawniały się kolejne zmiany. Przede wszystkim odczułem to, że muzyka nie była taka gęsta i nasycona. Była jakaś przerzedzona, lekko wypłowiała. Wiązała sie z tym lekka utrata części informacji - nie było takiego przepychu. Zgubiła się gdzieś do tego swoboda wybrzmień, która na Furutechu była fajnie odczuwalna. Drugą rzeczą było to, że zamazała sie nieco separacja instrumentów. Z kablem dźwięki miały swoje miejsce i były ładnie poukładane na scenie a przez wifi wszystko szło bardziej zlane. Kolejną rzeczą było to, że dźwięki nie były takie miłe jak na przy Furutechu LAN-8. Miały w sobie coś leciutko drażniącego. Były jakby nieco ofensywne ale i przytłumione. Po dłuższym słuchaniu byłem wręcz zmęczony muzyka i naprawdę nie sprawiała mi radości. A do tej pory, "na kablu" było okej. Ostatnią zmianą, która najbardziej mi doskwierała, był inny bas. O ile przy kablu miałem ten bas taki konturowy, sprężysty, soczysty i dobrze odczuwalny, tak tu na wifi on sie rozmywał. Nie miał takich zarysowanych kształtów, był bardziej bułowaty i duszący. Nie był też tak wyraźnie akcentowany, tylko lokował sie nieco z tylu. Podczas cichego słuchania w ogóle jakoś było go słabo czuć, gdzie "na kablu" był wyraźnie słyszalny i ładnie sobie pulsował. Nawet moja kobieta mówiła "jak to fajnie gra" podkreślając ten przyjemny basik. A teraz odczuwaliśmy takie lekkie.. zniesmaczenie.


Połączenie streamera z routerem przez wifi. Podsumowanie

Nie mogę powiedzieć, że połączenie przez wifi jest złe i nie da sie słuchać. Da się i w sumie ten dźwięk był niezły. Ale w porównaniu z połączeniem "na kabel" uważam, że jest gorzej. Może owe różnice nie są uderzające na pierwszy "rzut ucha", bo mają raczej subtelny charakter, ale jeśli ktoś ma wrażliwy słuch to zwróci na nie uwagę. Mi akurat odbierały one radość ze słuchania, bo wiem, że można lepiej i jestem do tego przyzwyczajony.

Muszę jeszcze dodać, że nie każdy kabel ethernet pozwoli uzyskać fajny dźwięk. Musi to być w miarę dobry kabel. Przy połączeniu na zwykłą skrętkę dołączoną do zestawu jest według mnie słabiutko i zdecydowanie gorzej niż przez wifi!! U mnie najlepiej sprawdził sie właśnie Furutech LAN-8. Wcześniej miałem Supra CAT8 i też był bardzo dobry. Był z nim mocny bas ale nie było takiej gładkości dźwięku i swobody, jaka jest z Furutechem.

 

Mój zestaw audio, na którym testowałem

  • Kolumny: Linton Wharfedale
  • Wzmacniacz: Fezz Audio Torus 5060
  • Kable głośnikowe: Qed XT 40, wtyki: Furutech FP-200B G 
  • Streamer: Yamaha NP S303
  • Kabel połączeniowy: coaxial Audiomica Vandini Tarnsparent Digital
  • Kabel ethernet: Furutech LAN-8 NCF
  • Listwa zasilajaca: DIY zbudowana z elementów Furutecha: Gniazdo IEC Furutech FI-09 (G), Gniazda Schuko Furutech FI-E30 (G), okablowanie Furutech TCS21
  • Kabel zasilający listwę: Furutech FP-TCS31, wtyki: Furutech FI-E38 (G), Furutech FI-28 (G)
  • Kabel zasilający wzmacniacz: Furutech FP-TCS31, wtyki: Furutech FI-E46 NCF (G), Furutech FI-46 NCF (G) 
  • Kabel zasilający streamer: Furutech FP-S022N, wtyki: Furutech FI-8N (G) IEC C7, Furutech FI-E11-N1 (G)  
  • Kabel zasilający router: Furutech FP-S022N, wtyki: Viborg VF508G IEC C7, Furutech FI-E11-N1 (G)
  • Gniazda w ścianie Furutech FP-SWS G (4 sztuki)

 

UTWORZONO: 25 luty 2023

 

Pylon Diamond

Pylon Audio Diamond 25 biały mat

Pylon Audio model Diamond 25. Moja relacja po półrocznym użytkowaniu  Przeczytaj

 

Kable Coaxial

Kable Audiomica Vandini oraz Alunite

Test dwóch kabli cyfrowych firmy Audiomica. Jeden z nich został w moim systemie!  Zobacz

 

Eversolo DMP-A6

Streamer DMP-A6

Test długo dystansowy. Kupiłem dla siebie i mogę rzetelnie go ocenić. > Link