Krótki test amatorski kabli głośnikowych Neotech Nemos 3080 i Tellurium Black II

Oba kable są według mnie ukierunkowane na odbiorcę szukającego delikatnego przyjemnego brzmienia, bez wielkich pokładów basu. Nie są to dyskotekowe druty z mięsistym dołem. To raczej kulturalne przyjemniaczki umilające czas. Różnią się jednak od siebie. Poniżej krótki opis każdego z nich.

 

Tellurium black II głośnikowy oraz Neotech

 

Neotech Nemos 3080 - zaprezentował brzmienie o nieco jaśniejszej barwie niż tellurium. Wybrzmienia był lekkie i subtelne, ale z uwagi, że jestem miłośnikiem ciemniejszych dźwięków to nieco mnie męczyły. Bas był za to bardzo fajny, szybki i super konturowy. Nie miał jednak dużej masy jak na przykład qed XT40 ale nie o to tu raczej chodzi. Wpisywał sie raczej w charakter kabla, czyli był lekki i subtelny. Separacja instrumentów była w Neotechu bardzo przyjemna. Mogłem z łatwością zlokalizować, co gdzie gra. Było to bardzo wciągające. Wokale były bardzo czyste, krystaliczne ale dla mnie czasami ciut za ostre. Być może reszta toru audio nie była kompatybilna z tak rozdzielczym kablem jakim jest neotech, bo fakt faktem, to już wysoka klasa a mój sprzęt nie jest aż tak dobry w porównaniu z nim...


Tellurium Black II - tu zdecydowanie słuchało mi sie lepiej. Barwa była ciemniejsza i gładsza. Nie mogłem sie oderwać od słuchania. Nie było może aż takiej separacji i przestrzeni ja w neotechu ale i tak było dobrze, zwłaszcza na tle innych moich kabli. Podobało mi sie to, że wokale nie narzucały sie nachalnością, były wyraźne ale nie krzyczące i jasne. Nie było tu nasilenia sybilantów i nadmiernej ostrości. Instrumenty również brzmiały miło dla ucha. Do tego ładnie prezentowały sie na scenie napędzając rytm. Miałem odczucie, że jest w miarę szeroko i nic nie brakuje.

Komfort słuchania z blackiem II okazał sie powyżej moich oczekiwań. No nie chciałem go wypinać z systemu. Muzyka leciała i leciała. W weekend grało to po 12-14 h a ja słuchałem i słuchałem. Miałem robić inne testy ale .. no było to tak przyjemne ze nie chciałem nic zmieniać. Gdyby nie fakt, że tellurium black II nie daje dobrej masy basu i dobrego dociążenia dźwięku to byłby to mój kabel i uznał by m go za swój ideał. Nie mogli tak dać jeszcze jeden drucik więcej w środku albo zrobić je nieco grubsze ? :(

 

Podsumowanie

Moja opinia jest taka, że są to bardzo ciekawe kable o kulturalnym brzmieniu. Neotech sprawdzi sie u kogoś, kto szuka jasności, wyrazistości i fenomenalnej separacji. Z kolei tellurium będzie dla miłośnika stonowanego brzmienia. U mnie lepiej wpasował sie tellurium black II.

 

Testowane na zestawach audio

Zestaw pierwszy

Kolumny: Audio Physic Classic 8

Wzmacniacz: Yamaha AS701

Streamer: Yamaha NP S303

Interkonekt: ortofon red rca

Kable głośnikowe:  Jantzen 4,00mm2 (do porównania)

Kable zasilające: podłączone bezpośrednio do gniazd w ścianie Furutech FP-SWS G

 

Zestaw drugi

Kolumny: Kef C5

Wzmacniacz: Pioneer A-40

Streamer: Yamaha NP S303

Kabel połączeniowy optyczny Qed Performance Graphite

Kable głośnikowe: Lapp Unitronic 2,5mm2 (do porównania)

Kable zasilające: wpięte bezpośrednio do gniazd w ścianie

 

UTWORZONO: 12 czerwca 2022

 

Pylon Diamond

Pylon Audio Diamond 25 biały mat

Pylon Audio model Diamond 25. Moja relacja po półrocznym użytkowaniu  Przeczytaj

 

Kable Coaxial

Kable Audiomica Vandini oraz Alunite

Test dwóch kabli cyfrowych firmy Audiomica. Jeden z nich został w moim systemie!  Zobacz

 

Eversolo DMP-A6

Streamer DMP-A6

Test długo dystansowy. Kupiłem dla siebie i mogę rzetelnie go ocenić. > Link