Baner blogu audio z gramofonem

Kabel głośnikowy LAPP 1233301 UNITRONIC SPEAKER 2 x 2.50 mm2. Test, recenzja amatorska

Mam kabel zasilający firmy Lapp, z którego jestem zadowolony. Byłem bardzo ciekawy, jak spisują sie inne produkty tego producenta. Trafiłem w jednym ze sklepów internetowych (conrad.pl) na ofertę kabla głośnikowego LAPP UNITRONIC SPEAKER 2 x 2.50 mm2 (z przewodników miedzianych) i postanowiłem kupić go na próbę, zwłaszcza, że cena jest niewielka (około 16zł za metr; DOPISEK z dnia 15-08-2022: cena już ok 21zł).

 

Lapp unitronic speaker 2 x 2,5mm2

 

Kabel głośnikowy LAPP UNITRONIC SPEAKER 2 x 2.50 mm2. Dźwięk

Ogólnie nie potrzebowałem kabla głośnikowego ale jako, że lubię testować akcesoria audio to kupiłem sobie tego Lappa, podłączyłem go i.. został. Mam go w systemie sypialnianym, gdzie wcześniej był wpięty Qed Classic 79. Lapp zagrał w porównaniu z Qedem ciut jaśniej ale bardziej "poukładanie" i przyjemnie. Dźwięki nie były tak "zadziorne" tylko milsze. Do tego wszystko było ładnie rozłożone na scenie. Każdy instrument miał swoje miejsce i nie przeszkadzał innym, czego nie mogę powiedzieć o Qed. Tam często robił sie bałagan i to męczyło. Jak słuchałem sobie wieczorami do snu muzyczki to nie czułem przy Qed takiego ukojenia, jak przy Lapp.

Faktem jest, że owo przyjemne granie Lappa nie sięgało poziomu kabli takich jak Tellurium ultra blue, Furutech czy Neotech (bo to zupełnie inna liga) ale jak na tani kabel było ponadprzeciętnie łagodnie.

W droższych kablach głośnikowych mamy wyraźną głębię (której tu nieco brakuje), większą scenę i jeszcze lepszą separację. Barwa Telluriuma była jednak nieco jaśniejsza a wokal jest trochę większy. Lapp dawał bardziej "normalną" prezentację.

Porównując Lappa z Qed-em to Qed grał z nieco większą masą i "szerszymi ramionami" - był bardziej napompowany, podczas gdy Lapp grał chudziej. Akurat w sypialni mi to nie przeszkadza. Kiedy jednak podłączyłem Lappa do systemu głównego w salonie, gdzie na co dzień jest wpięty Ricable U40, to było za chudo i zabrakło masy.

DOPISEK z dnia 15-08-2022: mam teraz inne kolumny (Heco Aurora 300 i Pylon Diamond 25) i tu Lapp zgrał się lepiej. Nie odczułem tak dużego braku masy. Być może dlatego, że te głośniki same z siebie są dobrze dociążone a posiadane wcześniej Audio Physic grały jednak subtelniej i potrzebowały grubszego kabla.

Jeśli chodzi o bas to nie był on przesadny ale za to był dobrze kontrolowany i wyraźny. Był twardy i fajnie było czuć uderzenia. Nie była to miękka buła, która się gdzieś gubi i rozpływa. W qed bas nieco mi się gubił a jak dawałem głośniej to buczał. Tu w Lapp było wszystko ok.

 

 Zestaw w sypialni

 

Plusem Lapp-a jest to, że nie wydobywa wad utworów i nie nasila syczenia sybilantów. Słucham często starych płyt, ostatnio mam manie na Ghostbusters (przez nowy film z tej serii) a tam wokal jest nagrany dość ostro. Lapp nie nasila tego i dźwięk nie tnie tak mocno po uszach. Co prawda mój qed classic tez tego nie robi ale np Qed XT40i i Chord Clearway już tak (i to mocno!).

 

Podsumowanie

Czy kupiłbym ponownie kabel głośnikowy Lapp Speaker Unitronic 2 x 2,5mm2? Tak, bo to całkiem fajny kabelek - ale musi wpasować sie w system. Jest on dla osób szukających normalnego brzmienia z dobrą organizacją sceny i twardo uderzającym dobrze kontrolowanym basem. Sprawdzi się w systemach, które mają tendencje do syczenia, bo ładnie łagodzi ostrości. Należy pamiętać o tym, że gra nieco szczupło i nie posiada takiej głębi jak kable high-end.

DOPISEK 15-08-2022: Kupiłem tego Lappa mojej kobiecie, która ma w domu stary amplituner z małymi głośniczkami. Do tego pory miała zwykłe kable i po zmianie siedzi i słucha muzyki przesyłając mi rzuty ekranu z komórki, co akurat u niej leci (mamy dwa osobne mieszkania). Mówi, że brzmi to teraz fenomenalnie i nie może sie nacieszyć :) Ot magia kabli :)

 

Testowane na zestawach audio

Zestaw pierwszy

Kolumny: Audio Physic Classic 8

Wzmacniacz: Yamaha AS701

Streamer: Yamaha NS -P303

Interkonekt: coaxial Chord Clearway

Kable głośnikowe: Ricable U40

Kable zasilające: podłączone bezpośrednio do gniazd w ścianie Furutech FP-SWS G

 

Zestaw drugi

Kolumny: Kef C5

Wzmacniacz: Pioneer A-40

Streamer: Yamaha NS -P303

Kabel połączeniowy optyczny Qed Performance Graphite

Kable głośnikowe: Qed Classic 79

Kable zasilające: wpięta bezpośrednio do gniazd w ścianie

* * *

 

Mail

Jeśli masz pytania to napisz!

Jesli masz pytania odnośnie sprzętu, kabli lub innych rzeczy dotyczących audio, to śmiało pisz. Chętnie pomogę i podzielę się doświadczeniami (o ile będę wiedział coś na temat, o który pytasz). 

Mój mail to: badabumblog@gmail.com

Moja ocena Pylon Diamond 25

Pylon Audio Diamond 25 biały mat

Nie obyło się bez przygód. Moja relacja po półrocznym użytkowaniu  Przeczytaj

Polski wzmacniacz tranzystorowy

Wzmacniacz Fezz audio torus 5060 tył

Test wzmacniacza Fezz audio Torus 5060 po miesiącu użytkowania. Zobacz

Kolumny w stylu vintage: Linton

Wharfedale Linton w towarzystwie dwóch innych kolumn

W salonie mnie nie urzekły ale w domu zachwyciły. Druga wersja recenzji. >>> link

Powrót do góry