Baner blogu audio z gramofonem

Czy akustyka pomieszczenia ma znaczenie? Zastanawiając się na tym, czy akustyka pomieszczenia ma znaczenie dla odbioru muzyki powiem krótko - oczywiście, że ma!! I to bardzo duże, zwłaszcza w kwestii basu.


Akustyka pomieszczenia nie zmieni nam brzmienia z jasnego na ciemne, nie sprawi, że znikną sybilanty - muzyka będzie wciąż ta sama. Zmieni się sposób jej "dostarczenia" do naszych uszu. Spróbujcie odgiąć sobie uszy przytrzymując z tyłu otwartą dłoń to usłyszycie różnice w odbiorze informacji. Nagle pojawi się ich dużo i będą bardziej czytelne. Mniej więcej taki efekt można uzyskać dobrze organizując swój pokój odsłuchowy. Ale jak powiedziałem wcześniej, nie zmieni to barwy dźwięku. Podkreślam to, ponieważ kiedyś na grupie facebookowej napisałem prośbę o pomoc w tym, że syczą mi sybilanty (są to dźwięki typu s, ś, sz). Wiele osób radziło mi popracować z akustyka pomieszczenia, założenia paneli akustycznych, położenie koca na podłogę, założeniu zasłon na okna itd. Wykonałem takie czynności, miałem całe ściany w panelach akustycznych, dywany na podłodze, długie firany a nawet wygłuszoną ścianę na przeciwko głośników.. i nie było zmiany!!!! Jak syczało tak syczało. Zmieniło sie natomiast całe postrzeganie muzyki, dochodziła ona do mnie z większą lekkością i szczegółowością. Porównuje to właśnie to sytuacji, jak odegnie sie uszy do przodu. I w tym sprawdza się to doskonale.

Panele akustyczneDrugą rzeczą, gdzie akustyka pomieszczenia jest niezwykle ważna to bas. To są dźwięki bardzo specyficzne, ponieważ jest to fala akustyczna, która ma tendencje to kumulowania się w różnych miejscach. Nie rozchodzi się płynnie wszędzie po równo, tylko na swoje prawa i potrafi być tak, że głośniki zwyczajnie nam buczą przy większej głośności. Z tym też miałem problem u siebie. Odsunięcie od ściany nieco poprawiało sprawę, ale i tak buczało. Rozwiązaniem okazała sie zmiana ustawienia kolumn i postawienie ich wzdłuż pokoju a nie w poprzek. Do tej pory głośniki stały klasycznie po bokach komody ze sprzętem, na przeciwko łóżko i za nią ściana. Teraz z kolei stoją pod oknem, jedna obok komody a druga obok ściany. Przed sobą mają stół z krzesłami znajdujący sie gdzieś pośrodku pokoju a dalej aneks kuchenny oddalony jakieś 6 metrów. Nie buczy nic! Wali bali jak huta Katowice! I nie mam już żadnych paneli akustycznych, dywanów i firan!!! Wszystko jest pościągane a mimo to gra doskonale. Widocznie trafiłem tak w ustawienie źródła dźwięku, że rozchodzi sie w najlepszy z możliwych sposobów i słucha sie tego przyjemnie.


A czy panele i inne dodatki cos zatem pomaga? Oczywiście, że tak, bo zwiększają tą wyrazistość muzyki i jeśli ktoś ma u siebie z tym problem i nie może tego zmienić przestawiając kolumny to może być to dla niego jedyne rozwiązanie. W kwestii basu są jeszcze takie cuda jak pułapki basowe i być może to rozwiązało by nieco sprawę buczącego basu bez potrzeby ruszania kolumn ale nie miałem z tym doświadczenia i niestety nie mogę się wypowiedzieć. Widziałem jednak takie coś w sklepie audio, gdzie słuchałem wielu głośników i powiem, że albo były to mało pochłaniające pułapki ale cos było źle ustawione, bo w wielu kolumnach bas i tak tam buczał! Bardzo dało sie to odczuć na kolumnach Dynaudio Emit 30.

 

* * *

 

Mail

Jeśli masz pytania to napisz!

Jesli masz pytania odnośnie sprzętu, kabli lub innych rzeczy dotyczących audio, to śmiało pisz. Chętnie pomogę i podzielę się doświadczeniami (o ile będę wiedział coś na temat, o który pytasz). 

Mój mail to: badabumblog@gmail.com

Dwa budżetowe wzmacniacze

Yamaha 701 i Pioneer A40

Różnica w dźwięku pomiędzy Pioneerem A40 a Yamahą AS701  Przeczytaj

Polski wzmacniacz tranzystorowy

Wzmacniacz Fezz audio torus 5060 tył

Test wzmacniacza Fezz audio Torus 5060 po miesiącu użytkowania. Zobacz

Kolumny w stylu vintage od JBL

JBL Classic L82

Relacja z odsłuchów JBL Classic L82 w salonie Audiotop spod Poznania >>> link

Powrót do góry