Baner blogu audio z gramofonem

Witam serdecznie, mam na imię Łukasz, na co dzień zajmuję się działalnością niezwiązaną z muzyką. Sprzęt audio towarzyszy mi jednak odkąd pamiętam a ostatnie lata sprawiły, że stał się moim hobby.

 

Zdjęcie

 

Skąd pomysł na blog?

Blog stworzyłem z uwagi na to, że szukając dla siebie odpowiedniego brzmienia, poznałem bardzo wiele ciekawych sprzętów i akcesoriów audio. Lubię pisać, jestem po studiach ze specjalnością dziennikarską, lubię dzielić się wrażeniami z odsłuchów, a jako, że na forach i grupach facebookowych jest dużo złośliwości to postanowiłem zrobić swoją stronkę. Moje opisy nie będą profesjonalne, bo nie jestem specjalistą od audio. Nie znam się na muzyce jako nauce (w sensie - od technicznej strony), ale umiem określić, czy coś gra dla mnie dobrze czy nie. Próbuje to opisać swoimi słowami i mam nadzieje, że okaże sie to dla Was pomocne.

 

Moje preferencje dźwięku

Jestem zwykłym facetem i nie szukam ponadprzeciętnych wrażeń dźwiękowych. Muzyka ma smakować jak dobry hamburger z dużą ilością sosu, popity chłodnym piwkiem - czyli ma dawać radość. Musi mieć więc dobrą dynamikę, fajny dociążony bas i niemęczące wokale. Nie lubię na przykład, kiedy głosy wokalistów robią się sztucznie duże i wysuwają sie na środek pokoju. Nie lubię, gdy system gra jasno i męczy uszy przesadną analitycznością lub gdy jest za ostry i słychać syczące sybilanty. Muzyka ma być przyjemna i komfortowa. Cenię sobie dużą scenę, odpowiednią głębię i dobrą separację, tak aby nic nie zlewało sie w jedną papke. Teoretycznie nie mam wielkich wymagań i hajendowych zapędów. Jest to raczej to taka "prawidłowa dobra normalność".

 

Czemu zacząłem zajmować sie testowaniem?

Przez wiele lat nie zwracałem na uwagi na to "jak brzmi muzyka", bo zwyczajnie podobało mi sie to, co miałem. Ale, gdy kupiłem nowy wzmacniacz i zaczęło być coś nie tak w dźwięku to zacząłem bliżej się temu przyglądać. Wymieniłem Pioneera A30 (bo się zepsuł a z naprawą były trudności) na Yamahe AS501 i muzyka przestała mi smakować. A dodam, że Pioneer A30 w zupełności spełniał moje oczekiwania. Był tam świetny bas, dobra dynamika, nic mnie nie męczyło, słuchanie sprawiało radość - czego chcieć więcej? Yamaha zachwyciła mnie co prawda prezentacją górnych i średnich częstotliwości ale bas okazał sie tragiczny. Pioneer pod tym względem bił Yamahe na głowę. Prezentował bas rześki, sprężysty i pięknie wybrzmiewający podczas gdy Yamaha dawała bas suchy, płytki i duszący. Słuchając jej nie czułem spełnienia. Zacząłem więc szukać sprzętu, który łączyłby najlepsze cechy Yamahy i Pioneera. I im więcej szukałem, tym bardziej sprzęt zaczął mnie fascynować.

Poznałem także wartość kabli i akcesoriów audio. Dawniej do głowy by mi nie przyszło, że mogą mieć one aż tak duże znaczenie a okazuje się, że mają. Niektórzy twierdzą, że ich wpływ to tylko kwestia kosmetyczna. Ja jednak uważam, że dobre kable to połowa sukcesu, przynajmniej w dobrym zestawie.

Pamiętam, jak wymieniłem pierwszy raz kable głośnikowe (i to nie ze względu na chęć poprawy brzmienia tylko po prostu zrobiłem przemeblowanie i potrzebowałem dłuższych odcinków). Ze zwykłych cienkich marketowskich drucików przesiadłem się na QED Classic 79. Co wniosły? Mocniejszy bas i piękniejsze wybrzmienia gitar. Z czasem okazało sie, że te QEDy podłączone do lepszych systemów nie są juz takie dobre, ale ta pierwsza zmiana kabli wyraźnie pokazała, że kawałek drutu może ożywić dźwięk i dodać mu "powera". Testowałem, kupowałem i wypożyczałem różne kable, od zasilających, przez interkonekty po głośnikowe.

 

Początki (dwa słowa wspominków)

Mój ojciec był właścicielem rozgłośni radiowej, gdzie jako nastolatek spędzałem dużo czasu (była to końcówka lat 90-tych). Poznałem dzięki temu wiele ciekawych płyt i zespołów. Miałem również okazje poznać niektórych polskich wykonawców na żywo, ponieważ ojciec organizował też koncerty oraz dni miasta. Niektóre z tych wydarzeń prowadziłem jako młody konferansjer.


Zdjęcie z festynu dwóch konferansjerów

 

Na koniec

Mam nadzieje, że jeśli ktoś trafi na moją stronkę to wyniesie z niej cenne dla siebie informacje. A jakby ktoś miał do mnie pytania to proszę śmiało pisać na mail podany w Kontakcie.

Pozdrawiam wszystkich muzycznie

Recenzja wzmacniacza

Yamaha

Yamaha AS 701 to normalne dobre granie z konkretnym basem. Przeczytaj

Kabel zasilający

Kabel zasilający Viborg ETR 1501

Kabel zasilający Viborg wygląda masywnie i daje potężne uderzenie. Poczytaj

Audio Physic classic 8. Test

Zdjęcie sprzętu audio

Zapraszam do przeczytania testu niemieckich kolumn Audio Physic model Classic 8 >>> link

Powrót do góry